Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 12-03-2009 09:10

Nanotechnologia zabije raka

Brytyjscy naukowcy opracowali nową metodę zwalczania raka. Terapia pozwalałaby na zniszczenie nowotworu bez usuwania zdrowych komórek.

Dr Andreas Schatzlein z londyńskiej School of Pharmacy, określa nowy pomysł zwalczania nowotworu jako terapię genową z wykorzystaniem nanotechnologii. Terapia ta jest połączeniem dwóch eksperymentalnych metod. Dostarczania do zmutowanych komórek rakowych genów, które wywołają uśmiercenie komórki oraz stworzenia miniaturowych cząsteczek – tu z pomocą przychodzi nanotechnologia – które dostarczają te geny do chorych komórek.

W efekcie połączenie tych dwóch terapii udawało się uśmiercać komórki chore, nie naruszając tych zdrowych.

– Terapia genowa ma szansę stać się bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia raka. Ale dostarczenie tych genów do komórek rakowych pozostaje wielkim wyzwaniem. To pierwszy raz, kiedy udało się wycelować geny w komórki guzów tak precyzyjnie. Dlatego jesteśmy tacy podekscytowani – mówi dr Schatzlein.

Do tej pory testy przeprowadzane były na myszach. Według naukowca, testy z udziałem ludzi chorych na raka rozpoczną się już za dwa lata.

Podobna terapia może mieć duże zastosowanie w przypadkach guzów, które znajdują się blisko szczególnie wrażliwych organów. Znajdzie też zastosowanie w przypadkach przerzutów choroby do innych organów. Dziś lekarze często uznają, że takie zmiany są nieoperacyjne i wybierają mniej skuteczne formy leczenia.

Na takiej metodzie skorzystają wszyscy pacjenci, ponieważ taka terapia wykluczałaby występowanie skutków uczonych takich jak: wypadanie włosów, osłabienie czy wymioty. Wszystko to dzięki nanocząsteczkom  z ładunkiem genetycznym omijającym zdrowe komórki.

Genetyczny ładunek jest umieszczany w kapsułce ok. 80 tys. razy mniejszej od średnicy ludzkiego włosa. Nanocząsteczka trafia tylko do komórek raka, omijając zdrowe. Kiedy znajdzie się w chorej komórce, uwalnia geny, które wytwarzają białko zabijające nowotwór.

– Już wewnątrz komórki rakowej geny rozpoznają otoczenie i aktywują się. Efekt jest zabójczy, ale tylko dla komórek raka. Mamy nadzieję, że ta terapia trafi do testów klinicznych już za kilka lat – dodaje badacz.