Cienkie filmy zawierające zamknięte w nanokapsułkach leki przeciwrakowe pozwalają na tworzenie nowoczesnych metod terapii nowotworów.

Lecznicze filmy mogą być nanoszone na różne powierzchnie, w tym i na implanty, a zawarte w nich leki uwalniane są pod wpływem zmian pH środowiska, donosi „Chemical Communications”.

Nanomateriały (nanometr to miliardowa część metra) stanowią doskonałą bazę materiałów oraz metod, które są niezbędne przy tworzeniu nowoczesnych sposobów dostarczania leków, w tym leków antynowotworowych wprowadzanych do organizmu w ściśle określony sposób oraz w precyzyjnie ustalonym i znanym miejscu. Dotychczas, stworzenie układu dostarczania leków, który spełniałby wszystkie powyżej wymienione kryteria było niemożliwe. Sukces udało się osiągnąć - z pomocą nanotechnologii - amerykańsko-koreańskiej grupie badawczej, łączącej naukowców z Massachusetts Institute of Technology oraz Ulsan National Institute of Science and Technology.

Naukowcy opracowali metodę tworzenia cienkich foli wielowarstwowych, gdzie pomiędzy warstwami umieszczono nanokapsułki zawierające w swym wnętrzu leki antynowotworowe. Co więcej, zamknięte we wnętrzu kapsułek leki są uwalnianie tylko i wyłącznie pod wpływem jednego bodźca, jakim jest w tym wypadku zmiana pH otoczenia nanokapsułek.

Metoda tworzenie leczniczego nanomateriału jest kilkuetapowa.

• W pierwszej kolejności łączone są ze sobą - za pomocą wrażliwego na pH chemicznego łącznika - hydrofobowe cząsteczki leku (doxorubiciny) z biopolimerem tworzącym ścianki przyszłej nanokapsułki.

• Następnie powstała cząsteczka zawieszana jest w wodnym roztworze, przez co samoczynnie ulega przekształceniu w nanokapsułki.

• Dalej, lecznicze kapsułki wprowadzane są w obecności taniny, tej samej substancji chemicznej, która występuje w herbacie – pomiędzy poszczególne warstwy polimerów tworzących ultracienką folię – dzięki nanotechnologicznej technice LBL (warstwa po warstwie).

Tak spreparowaną folię można nanosić na różne przedmioty, w tym i implanty. Dzięki zastosowaniu wrażliwego na zmiany pH łącznika tworzącego leczniczą nanokapsułkę, uwolnienie cząsteczki leku antynowotworowego z powierzchni folii, wymaga jedynie odpowiedniej zmiany pH środowiska. Nowo opracowany materiał umożliwia wprowadzenie leku oraz jego uwolnienie w ściśle określonym momencie.

Obecnie naukowcy pracują nad nowym typem nanomateriału, który będzie pozwalał na uwalnianie leków lub innych zamkniętych w nanokapsułce związków chemicznych pod wpływem różnych czynników fizykochemicznych (np. światła).

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH