Wzorując się na architekturze tkanek oraz istniejących w tkankach oddziaływań międzykomórkowych, naukowcy z brytyjskiego University of Manchester utworzyli nowy materiał, który może być w przyszłości stosowany do precyzyjnego dostarczania leków do wybranych miejsc w organizmie - donosi pismo Chemical Communiactions.

Układ jest zbudowany jest z lipidowych nanokontenerów (przypominających komórki, choć wielokrotnie mniejszych, bo mających zaledwie 800 nanometrów średnicy), których ścianki wzbogacono miedzią. Wewnątrz nanokontenerów można zmagazynować różne substancje chemiczne, w tym i terapeutyki.

Dodatek metalu prowadzi do wytworzenia kompleksów, co umożliwia oddziaływania pomiędzy nanokontenerami, a magnetycznymi nanocząstkami tlenku żelaza (Fe3O4), dzięki czemu poszczególne lipidowe nanokontenery łącza się ze sobą za pomocą magnetycznych nanocząstek Fe3O4. Nanometr to miliardowa część metra, a nanocząstki to z kolei drobinki o nanometrowej wielkości.

Połączone poprzez nanocząstki tlenku żelaza nanokontenery, zostały osadzone w hydrożelu tworząc stabilny materiał, który z łatwością może służyć, jako baza do hodowli komórkowych. W przyszłości zaś może działać, jako element nowoczesnej terapii celowanej czyli takiej, w której substancje lecznicze kierowane są wyłącznie do potrzebujących terapii tkanek.

Uwięzione w hydrożelu nanokontenery można opróżnić w dwojaki sposób - metodą tradycyjną, poprzez podgrzanie materiału zaledwie do 40 stopni Celsjusza, lub za pomocą magnetycznego spustu, korzystając z właściwości nanocząstek tlenku żelaza.

Zastosowanie zmiennego pola magnetycznego o częstości 392 kHz wywołuje reakcję magnetycznych nanocząstek, które w tych warunkach absorbują energię pola magnetycznego ogrzewając się gwałtownie. Nanocząstki tlenku żelaza niczym miniaturowe grzejniki podnoszą lokalnie (w skali nano) temperaturę, stwarzając warunki termiczne niezbędne do rozbicia struktury nanokontenerów i uwolnienia z nich, zawartych wewnątrz, substancji chemicznych. Cały proces trwa zaledwie 600 sekund.

Ponieważ ludzkie ciało jest „przezroczyste” dla pola magnetycznego, naukowcy przewidują, że podobne materiały mogą przyczynić się do szybkiego rozwoju nowoczesnych metod terapeutycznych, gdzie leki będą aplikowane jedynie wewnątrz lub w pobliżu potrzebujących leczenia tkanek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH