Największe naukowe hity roku 2012 według tygodnika "Science''

Wśród najważniejszych odkryć 2012 r. według tygodnika "Science" znalazły się też te z dziedziny nauk medycznych.

Wśród 10 naukowych hitów mijającego roku znalazły się:

- Uzyskanie przez japońskich naukowców z mysich komórek skóry komórek macierzystych, które następnie przekształcili w komórki jajowe. Komórki jajowe zostały zapłodnione in vitro. Co ciekawe, następnie okazało się, że potomstwo, które z nich powstało, było zdolne do rozmnażania się.

- Naukowcy użyli rentgenowskiego lasera do walki z pasożytniczym świdrowcem wywołującym śpiączkę afrykańską. Na tę chorobę rocznie umiera 30 tys. ludzi. Pasożyt wykorzystuje enzym, za pomocą którego niszczy białka swoich ofiar. Niestety, ten enzym trudny jest do precyzyjnego zablokowania, ponieważ w ludzkim organizmie występuje enzym o bardzo podobnej strukturze, którego blokada może być szkodliwa dla chorego. Dlatego naukowcy użyli specjalnego lasera rentgenowskiego do poznania dokładnej struktury enzymu. Zastosowali przy tym nową metodę femtosekundowego promieniowania.

- Uczeni opracowali specjalne narzędzie, w którego skład wchodzi zespół enzymów, do precyzyjnego "edytowania" genomów w żywych organizmach, tzn. aktywacji lub dezaktywacji wybranych genów. Pierwsze badania prowadzono już na rybkach danio, ropuchach, zwierzętach hodowlanych i innych. Ta technologia, która jest dużo nowocześniejsza i tańsza niż dotychczasowe, pozwala naukowcom na określanie roli poszczególnych genów i ich mutacji zarówno w zdrowych, jak i chorych organizmach.

- Ważną rolę w naszym genomie odgrywa tzw. śmieciowe DNA, czyli takie, o którym sądzono, że nie pełni żadnej ważniejszej funkcji i jest pozostałością po rozwoju ewolucyjnym - ogłosili badacze z międzynarodowego projektu ENCODE. Odkryto, że znajdują się tam fragmenty kontrolujące geny, pełniące ważną funkcje przełączników. Od nich również zależy prawidłowe funkcjonowanie komórek i całego naszego organizmu. Ich nieprawidłowości powodują niewłaściwe sterowanie białkami, co może skutkować różnymi schorzeniami, które dotąd wiązano głównie z mutacjami genów.

- Sparaliżowane osoby już nie tylko mogą kontrolować myślą kursor na ekranie komputera. Ten sam zespół naukowców w 2012 r. poszedł dużo dalej. Teraz można już sterować mechaniczną ręką w przestrzeni trójwymiarowej, wykonując złożone zadania. Na razie projekt jest eksperymentalny i niezwykle drogi. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH