Nagrody Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku za wyniki badań Głównym kierunkiem, na który stawia UMB, jest medycyna spersonalizowana. Na uczelni prowadzone są związane z tym badania. Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

Autorzy badań naukowych m.in. nad nowymi mechanizmami, które regulują pracę układu immunologicznego człowieka czy też o problemach w nefrologii, dostali w czwartek (8 grudnia) nagrody rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Białostocka uczelnia medyczna należy do najlepszych tego typu w Polsce. Ma status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW).

Rektor nagrodził w czwartek nauczycieli akademickich za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne, głównie tych, którzy mają najwięcej najwyżej punktowanych prestiżowych publikacji naukowych oraz zdobywają najwięcej funduszy zewnętrznych na badania naukowe. Łączna pula nagród to ponad 1 mln zł.

Pięć głównych nagród przypadło nefrologom prof. Annie Wasilewskiej i prof. Jolancie Małyszko, dr Katarzynie Niemirowicz zajmującej się nanobiomedycyną oraz prorektorom prof. Marcinowi Moniuszko (medycyna regeneracyjna i immunoregulacja) i prof. Adrianowi Chabowskiemu (fizjoterapia).

Rektor UMB prof. Adam Krętowski powiedział dziennikarzom, że głównym kierunkiem, na który stawia uczelnia, jest medycyna spersonalizowana. Na uczelni prowadzone są związane z tym badania.

 Jak mówił rektor, badania mają na celu znalezienie terapii, która dla danego pacjenta jest najbardziej korzystna, ale też "wiele badań dotyczy patogenezy chorób, wczesnego wykrywania". Badanie ludzkiego genomu, diagnostyka nowotworów, choroby cywilizacyjne - to priorytety badań.

- W dzisiejszych czasach okazało się, że szereg terapii wielu chorób, w tym chorób nowotworowych, powinno się opierać nie tylko na zwalczaniu nowotworu, ale bardziej na uruchomieniu odpowiedzi immunologicznej, czyli wyzwoleniu tej własnej odpowiedzi immunologicznej (organizmu - przyp. PAP), która byłaby w stanie poradzić sobie sama z szeregiem chorób - powiedział prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki UMB. Dodał, że takie podejście "diametralnie" zmieniło np. leczenie chorych na czerniaka czy raka płuc, choć nie wszyscy pacjenci mają dostęp do takiego leczenia.

- W naszych badaniach skupiamy się również na medycynie spersonalizowanej. Zastosowanie nanotechnologii umożliwia dostarczenie konkretnych leków w konkretne miejsce, dzięki czemu omijamy działania niepożądane tych substancji - mówiła dr Katarzyna Niemirowicz, która realizuje m.in. grant Naukowej Fundacji Polpharmy dla młodych naukowców, jest też stypendystką programu Start Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

 Nagrodę dostała także m.in. nefrolog prof. Jolanta Małyszko, która zajmuje się powikłaniami sercowo-naczyniowymi u pacjentów z chorobami nerek. Współpracuje z wieloma międzynarodowymi gremiami naukowymi. - Pracę nerek jesteśmy w stanie zastąpić chemodializą, przeszczepem nerki, niestety nasi chorzy umierają z powodów sercowo-naczyniowych. (...) Staramy się zrozumieć, dlaczego pacjenci z chorobami nerek umierają na serce - powiedziała prof. Małyszko.

Badaczka dodała, że wspomnianych osób wiąże się m.in. z niedokrwistością.

Więcej: PAP-Nauka w Polsce

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH