29-letniego doktora Michała Harciarka z Uniwersytetu Gdańskiego z Zakładu Psychologii Ogólnej Instytutu Psychologii uhonorowano za wybitne osiągnięcia w neuropsychologii klinicznej nagrodą im. Jana Uphagena, którą Gdańsk przyznaje od 2002 r. Otrzymują ją młodzi naukowcy, którzy nie ukończyli 30. roku życia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistycznych oraz przyrodniczych i ścisłych.

- Udało mi się dowieść, że udany przeszczep nerki pozytywnie wpływa na funkcje poznawcze, takie jak pamięć. Bo przewlekła choroba nerek sprawia, że w organizmie kumulują się różne substancje toksyczne, które przedostają się do mózgu. W efekcie u pacjentów pojawiają się zaburzenia mowy i funkcji intelektualnych. Udany przeszczep nerki sprawia, że substancje te zostają usunięte, a mózg zaczyna pracować prawidłowo. Skutki udanego przeszczepu zauważono oczywiście już wcześniej, ale nikt tego nie przebadał – mówi Gazecie Wyborczej dr Harciarek.

W swojej pracy laureat skoncentrował się na problematyce neuropsychologii medycznej, neuropsychologii emocji oraz diagnozy różnicowej chorób otępiennych. Wyniki badań prezentował m.in. w Polsce, Finlandii, Irlandii, Szkocji, Holandii, Francji, USA oraz Kanadzie. Jest też autorem kilkunastu artykułów, które opublikowane zostały w prestiżowych czasopismach krajowych i zagranicznych.

Oprócz dr. Harciarka nagrodę otrzymała jeszcze Anna Mietlarek-Kropidłowska z Politechniki Gdańskiej za wkład w badania nad otrzymywaniem, właściwościami i zastosowaniem związków kompleksowych metali z ligandami o donorowym atomie siarki, czyli za nowy cykl związków chemicznych, które mogą być wykorzystane jako prekursory, do otrzymywania półprzewodnikowych warstw siarczków, które z kolei mogą być wykorzystane do budowy baterii słonecznych.

Laureaci - poza dyplomem i statuetką w kształcie otwartej kuli ziemskiej - otrzymali po 7 tys. zł.

- Dostrzeżeni dotąd przez nas młodzi naukowcy piszą książki, robią habilitacje, niektórzy otrzymali już tytuły profesorskie - powiedział Gazecie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - To dowód na to, że nagroda ta może być pomostem do kariery.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH