Dr hab. Jacek Puchała, kierownik Dziecięcego Centrum Oparzeniowego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, został laureatem międzynarodowej Nagrody im. Giuseppe Whitakera - poinformowała portal rynekzdrowia.pl Magdalena Oberc, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Nagroda przyznawana jest od 1983 roku co dwa lata przez Śródziemnomorską Radę Oparzeniową (Mediterranean Burns Council - MBA) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) twórcom nowoczesnej medycyny oparzeń. Nagroda Whitakera jest wymieniana w kategorii nagród „noblowskich”.

Jury doceniło niezwykłą aktywność doc. Jacka Puchały na wielu płaszczyznach: naukowej, klinicznej, dydaktycznej oraz działalność w międzynarodowych organizacjach medycznych.

Doc. Puchała jako pierwszy w Polsce rozpoczął wszczepianie Integry (tzw. sztucznej skóry), która skraca czas rekonwalescencji i pozwala na zminimalizowanie szpecących blizn. Również jako pierwszy w Polsce zastosował i rozpowszechnił radykalne i głębokie wycinanie poparzonych obszarów skóry metodą Zory Janzekovic.

Jest autorem ponad 100 prac naukowych publikowanych w krajowych i międzynarodowych czasopismach, 135 wykładów zaprezentowanych na kongresach i sympozjach naukowych, laureatem wielu nagród m.in.: nagrody „Per aspera ad astra” Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, medalu „Serce za Serce” przyznawanego przez Fundację Prometeusz, Międzynarodowego Orderu Uśmiechu, „Złotej Brzytwy” im. Zory Janzekovic. W uznaniu za całokształt swojej pracy oraz szerzenie nowoczesnych metod leczenia oparzeń w Polsce, doc. Puchała został 23. w historii światowej medycyny laureatem Nagrody im. G. Whitakera.

Oficjalne wręczenie nagrody odbędzie się 10 września 2009 roku w Palermo, w obecności władz WHO, Republiki Włoskiej, władz Regionu Sycylii i reprezentantów świata kultury i nauki.

Giuseppe Whitaker był spadkobiercą rodziny brytyjskich przedsiębiorców; w XIX przeniósł swą rezydencję rodzinną do Palermo. Dziś Fundacja Whitakera finansuje badania naukowe i upowszechnianie kultury, a w jej ogrodach odbywają się często przyjęcia z okazji lokalnych uroczystości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH