NCN sfinansuje badania na temat reumatoidalnego zapalenia stawów Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Fot. Kacper Krysztofik, SJ Consulting

Dr Agnieszka Paradowska-Gorycka z Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji zwyciężyła w konkursie OPUS organizowanym przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) na projekty badawcze.

Zajmie się badaniami nad wewnątrzkomórkowymi i wolnokrążącymi jednoniciowymi cząsteczkami RNA u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, które sfinansuje NCN (pieniądze zostaną przeznaczone na zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji projektów).

Głównym celem badań będzie zrozumienie wpływu wytypowanych w projekcie microRNA (miRNA) na liczbę oraz funkcjonowanie komórek Th17/Treg (limfocyty regulujące odpowiedź systemu odpornościowego), a także zidentyfikowanie wolnokrążących miRNA o zbliżonym poziomie ekspresji do wewnątrzkomórkowych, mogących pełnić role wskaźników, które umożliwiają monitorowanie procesu zapalnego.

Beneficjentka grantu zamierza zidentyfikować potencjalne czynniki zaangażowane w nierównowagę Treg/Th17 czy biomarkery aktywności klinicznej.

Badania zostaną przeprowadzone na grupie około 40-50 pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) znajdujących się pod opieką Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

Wyniki uzyskane w ramach projektu będą miały istotne znaczenie nie tylko dla pogłębienia wiedzy nt. zaburzeń epigenetycznych podczas zapalenia, ale także mogą mieć implikacje terapeutyczne dla chorych na RZS. Przywrócenie równowagi między komórkami Th17 a Treg u chorych na RZS może prowadzić do regresji choroby poprzez zastosowanie leczenia opartego na dowodach i poprawy, jakości życia pacjentów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH