NCBR: granty na badania dotyczące ochrony skóry

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju sfinansuje badania naukowe, których wyniki znajdą zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Grupa badawcza Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris wygrała konkursy na dofinansowanie dwóch wniosków badawczych w konsorcjach z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN oraz Politechniką Warszawską.

"Od mitochondriów do innowacyjnych kosmetyków o działaniu protekcyjnym” - to projekt realizowany we współpracy z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w ramach konkursu Program Badań Stosowanych organizowany przez NCBR. Konsorcjum naukowo-przemysłowe poprowadzi prace w dziedzinie bioenergetyki i biochemii mitochondriów.

Zadaniem badaczy będzie identyfikacja i ocena substancji, w których specyficzne oddziaływanie z mitochondriami korzystnie wpływa na komórki skóry. Substancje te wywołują w komórkach procesy spowalniające uszkodzenia spowodowane stresem oksydacyjnym. Celem komercyjnym projektu jest wprowadzenie na rynek nowych, innowacyjnych kosmetyków dermo-ochronnych. 

Drugi wniosek badawczy "Zaawansowane techniki badań oddziaływań substancji czynnych z komórkami skóry w celu opracowania innowacyjnej receptury produktu kosmetycznego" realizowany będzie we współpracy z Wydziałem Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. W ramach konkursu Program Badań Stosowanych projekt ten zajął trzecie miejsce w obszarze "Badania Interdyscyplinarne". Prace prowadzone będą w dziedzinie materiałów i nanotechnologii.

Badacze zamierzają zminimalizować niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, które w istotny sposób przyspieszają starzenie się organizmu. Przeprowadzą badania mające na celu określenie wpływu peptydów oraz białek należących do grupy czynników wzrostu na parametry fizyko-chemiczne komórek skóry.

W projekcie zostaną wykorzystane nowatorskie metody weryfikacji mechanizmu oddziaływania substancji na komórki skóry. Uczeni będą wykorzystywać możliwości unikatowej aparatury do badań struktury materiałów: mikroskopii sił atomowych (AFM) oraz mikroskopii elektronowej skaningowej i transmisyjnej.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH