Odkryto pierwszy naturalny czynnik hamujący wzrost naczyń limfatycznych, dzięki czemu będzie można opracować nowe metody zapobiegania odrzucaniu przeszczepów oraz hamowania wzrostu tych naczyń w obrębie guzów nowotworowych.

Pracę na ten temat opublikowano na łamach najnowszego numeru czasopisma „Nature Medicine”.

Układ limfatyczny (lub inaczej układ chłonny), to system naczyń i przewodów, którymi płynie jeden z płynów ustrojowych – limfa. Jego zadaniem jest transport płynów i cząsteczek pomiędzy komórkami wewnątrz organizmu, a także wchłanianie niepotrzebnych płynów. Inną ważną funkcją tego układu jest obrona przed zakażeniami organizmu.

Zaburzenie równowagi pomiędzy czynnikami wzmagającymi i hamującymi wzrost naczyń krwionośnych i limfatycznych może prowadzić do wielu różnych chorób. Dotychczas poznano wiele naturalnych czynników hamujących wzrost naczyń krwionośnych, nie znano jednak żadnego, który hamowałby wzrost naczyń limfatycznych.

Jayakrishna Ambati wraz z kolegami z University of Kentucky odkryli i opisali taki naturalnie występujący czynnik o nazwie rozpuszczalny Vegrf-2. Naukowcy wykazali, że rozpuszczalny Vegrf-2 hamuje wzrost naczyń limfatycznych, blokując działanie innego białka sygnałowego tzw. Vegrf-c. Badacze zaobserwowali też, że u myszy bez Vegrf-2 dochodzi do samoczynnego rozrostu układu limfatycznego w strukturach, które w zdrowym organizmie nie posiadają naczyń limfatycznych np. w rogówce oka.

Naukowcy wykazali też, że podanie rozpuszczalnego Vegrf-2 zwierzętom po urazach lub przeszczepach również hamowało wzrost naczyń limfatycznych, nie wpływając jednocześnie na powstawanie sieci naczyń krwionośnych i dzięki temu poprawiało przeżywalność myszy po przeszczepach.

Zdaniem autorów pracy dzięki swojemu hamującemu działaniu na rozwój sieci naczyń limfatycznych i brakowi wpływu na naczynia krwionośne Vegrf-2 ma duży potencjał. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże w opracowaniu terapii zaburzeń układu limfatycznego, metod zapobiegania odrzucaniu przeszczepów i sposobów hamowania wzrostu systemu chłonnego w obrębie guzów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH