Minister nauki o zwierzętach doświadczalnych: część postulatów już przyjęto Fot. Archiwum

Duża część postulatów strony społecznej, dotyczących projektu ustawy o ochronie zwierząt doświadczalnych, została uwzględniona i przyjęta przez posłów podczas ostatniego posiedzenia komisji - napisała we wtorek w liście otwartym minister nauki.

"Ważne jest w tej chwili, by osoby podpisujące się pod licznymi petycjami w sprawie projektu wiedziały, że znacząca część postulatów strony społecznej została już uwzględniona i przyjęta przez posłów podczas ostatniego posiedzenia komisji" - podkreśliła minister Lena Kolarska-Bobińska w liście otwartym, skierowanym do osób zainteresowanych ustawą.

Projektem ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych zajmuje się właśnie Sejm; kolejne posiedzenie sejmowych komisji: edukacji i rolnictwa - zaplanowano na środę.

Minister poinformowała, że otrzymuje wiele listów od obrońców praw zwierząt i naukowców, śledzi też petycje upowszechniane w internecie oraz informacje o planowanych protestach. "Wsłuchując się we wszystkie argumenty, osobiście zaangażowałam się w budowanie kompromisu wokół ustawy" - przypomniała.

Kolarska-Bobińska podkreśliła, że ustawa o ochronie zwierząt musi uwzględniać różne racje. "Dotyczy stosunku do zwierząt, który jest miarą naszego człowieczeństwa. Ale też rozwoju nauki i postępu medycyny, w których badania z wykorzystaniem zwierząt bywają konieczne. Tylko tak uczeni dochodzą do osiągnięć, przywracających nadzieję ludziom ciężko chorym i ich bliskim" - napisała.

Projekt ustawy przenosi na polski grunt regulacje z unijnej dyrektywy z 2010 r. Powstawał przy udziale m.in. Rządowego Centrum Legislacji, resortów: spraw zagranicznych, nauki, rolnictwa oraz finansów. Zgodnie z wymogami prawa był przez miesiąc przedmiotem konsultacji społecznych i międzyresortowych. "Mimo zakończonych konsultacji projekt ustawy nadal budzi kontrowersje" - zauważyła minister.

Szefowa resortu nauki przypomniała, że zaproponowała dwa spotkania, na których wypracowano kompromisowe rozwiązania. Jako przedstawiciele strony społecznej w spotkaniu uczestniczyli prof. Ewa Łętowska, prof. Andrzej Elżanowski, dr hab. Tomasz Pietrzykowski i Cezary Wyszyński z Fundacji Viva. Przedstawicielami ekspertów naukowych byli profesorowie: Teresa Malinowska, Krzysztof Turlejski i Stefan Kasicki.

Na jedno ze spotkań zaproszono przedstawicielkę fundacji ochrony zwierząt i środowiska Lex Nova, która jednak nie wzięła w nim udziału - zauważa minister.

Anna Gdula z tej fundacji jest autorką petycji ws. ustawy o ochronie zwierząt doświadczalnych, która wraz z apelem o wprowadzenie poprawek do projektu ustawy trafiła w listopadzie do wicemarszałek Sejmu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH