Mikrochip zbada stężenie litu we krwi

Miniaturowy układ analityczny umożliwia dokładne badanie krwi pod kątem określenia stężenia litu, leku stosowanego od wielu lat w terapiach psychiatrycznych.

Analiza jest prosta niczym badanie glukometrem poziomu glukozy we krwi. Wystarczy kropelka krwi, by określić czy poziom litu nie jest zbyt wysoki lub za niski. Tego typu badanie jest kluczowe dla poprawnego terapeutycznego działania litu, donosi "Lab on a Chip".

Lit stanowi jeden z ważniejszych leków stosowanych w różnego typu terapiach psychiatrycznych (np. przy leczeniu depresji maniakalnych czy też chorób dwubiegunowych). Terapeutyczna skuteczność tej substancji zależy jednak w dużej mierze od stężenia litu we krwi pacjenta. Ilość litu w leczonym organizmie nie może być ani za duża, ani za mała.

Dotychczas określanie poziomu litu u pacjenta wiązało się z koniecznością częstych wizyt w punktach medycznych, gdzie przy pomocy tradycyjnych metod analitycznych określano stężenie litu w próbce krwi pobranej od pacjenta.

Dzięki badaniom grupy naukowców z University of Twente (Holandia), przykra konieczność częstego odwiedzania przychodni, przez pacjentów leczonych litem, stanie się przeszłością.

Naukowcy opracowali układ mikroprzepływowy, który umożliwia analizę stężenia litu w kropli krwi, niczym nowoczesny glukometr.

Sam mechanizm badania nie jest nowy i opiera się na znanej od dość dawna elektroforetycznej metodzie rozdzielania próbki, pozwalającej odseparować jony litu od pozostałych składników krwi. Po wyselekcjonowaniu litu, automat pomiarowy określa przewodnictwo próbki zawierającej lit, które jest proporcjonalne do ilości litu zawartego we krwi.

To co udało się holenderskim naukowcom, to zoptymalizowanie metody, by całą niezbędną aparaturę analityczną pomieścić w urządzeniu niewiele większym od pudełka zapałek.

Obecnie naukowcy prowadzą badania, które mają na celu integrację nowo opracowanego mikroprzepływowego analizatora stężenia litu z mikroprocesorowymi urządzeniami przenośnymi, czyli np. telefonami komórkowymi. Chodzi o to, by wykorzystać moc obliczeniową małych procesorów zawartych w telefonach, do analizy wyników uzyskanych z miniaturowego analizatora oraz przesłanie wyników bezpośrednio od pacjenta do lekarza prowadzącego terapię.

Według naukowców, nowa platforma badawcza (mikroprzepływowe urządzenie analityczne wraz z połączonym z nim telefonem czy komputerem osobistym) stanowi uniwersalny układ do zdalnej analizy składu krwi (nie tylko stężenia litu), który w przyszłości ułatwi pracę lekarzy oraz przyczyni się do poprawy jakości leczenia pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH