PAP/Rynek Zdrowia | 15-10-2008 13:58

Metoda OCT zmniejszy śmiertelność pacjentów z zawałem serca

Doc Dariusz Dudka ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przekonywał w trakcie środowego międzynarodowego kongresu kardiologów inwazyjnych, że można zmniejszyć śmiertelność pacjentów z zawałem serca w Polsce dzięki zastosowaniu ultrasonografii wewnątrzwieńcowej i metody OCT.

- Śmiertelność we wszystkich ośrodkach akademickich i pozaakademickich w Polsce w zawale serce wynosi w tej chwili mniej więcej 3-5 procent, więc są to niskie wskaźniki. Jest też niewątpliwym sukcesem, że prawie cała powierzchnia kraju jest pokryta przez sieć ośrodków kardiologii inwazyjnej, które leczą całodobowo pacjentów z zaostrzeniem choroby wieńcowej - powiedział w środę doktor Dudka.

Zwrócił on jednak uwagę, że ten dosyć niski wskaźnik można jeszcze zredukować. Według niego należy przejść przy leczeniu pacjentów z zawałem serca z poziomu obrazowania angiograficznego na ultrasonografię wewnątrzwieńcową i metodę OCT (Optyczna Koherentna Tomografia).

- Dzięki angiografii widzimy tętnicę w milimetrach, zaś jeżeli zastosujemy ultrasonografię wewnątrzwieńcową to przechodzimy na poziom kilkuset mikrometrów, a więc widzimy z dokładnością jednej dziesiątej milimetra. W momencie, gdy użyjemy u tego samego pacjenta OCT, to dochodzimy do rozdzielczości dziesięciu mikronów. Widzimy wtedy z dokładnością jednej setnej milimetra. Dzięki temu kardiolog inwazyjny jest w stanie widzieć naczynie wieńcowe u pacjenta w zawale serca z dokładnością niemalże mikroskopu - powiedział doktor Dudka.

Jak podkreślił, dzięki temu można precyzyjniej zaplanować terapię, rodzaj używanego stentu (niewielkich rozmiarów sprężynka, umieszczana wewnątrz naczynia krwionośnego w celu przywrócenia drożności naczynia) oraz techniki wyłapujące skrzeplinę.

Jak dodał Dudka, obecnie ultrasonografia jest obecnie dostępna we wszystkich ośrodkach akademickich zaś OCT w Instytucie Kardiologii w Krakowie i Warszawie.

- Metody te mogą być stosowane w Polsce, ale nie są finansowe jako metody obrazowe przez NFZ. Na pewno to będzie potrzebne jak zostaną ostateczne ustalone wytyczne jak korzystać z tych metod - powiedział Dudka.

W środę - w ramach międzynarodowego kongresu kardiologów Inwazyjnych - Transcatheter Cardiovascular Therapeutics (TCT), który odbywa się w Waszyngtonie - zostanie przeprowadzona transmisja z trzech zabiegów inwazyjnych przeprowadzonych w Krakowie. Jak wyjaśnił doktor Dudka zespół pod jego kierownictwem w trakcie środowej transmisji zajmie się pacjentem z zawałem serca oraz dwoma innymi (kobietą i mężczyzną) ze zwężeniem pnia głównego lewej tętnicy wieńcowej. Operacje odbędą się w Pracowni nr 2 Zakładu Hemodynamiki i Angiokardiologii Instytutu Kardiologii UJ CM Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

W kongresie bierze udział ponad 20 tys. kardiologów z całego świata. Zabiegi - którą są transmitowane do USA - są przeprowadzane w najlepszych ośrodkach w Europie, Azji, Ameryce Południowej i Australii. Szpital w Krakowie jako jedyny z Polski przedstawi swoją pracy.