Meteodiagnoza, czyli wpływ pogody na serce

Lekarze ze Świdnika i meteorolodzy UMCS prowadzą unikalne badania na temat wpływu pogody na serce. Wyniki badań potwierdzają tę zależność.

Dr Andrzej Głuszak, który pracuje na oddziale kardiologicznym Szpitala Miejskiego w Świdniku zajmuje się naukowo migotaniem przedsionków...
– Średnio w ciągu roku trafia do nas codziennie jeden pacjent, u którego wykrywamy nagłe migotanie przedsionków. Ale są dni, gdy jest ich nawet pięciu. Zauważyłem, że ma to związek z pogodą. Postanowiłem zainteresować się tym głębiej. Potrzebowałem jednak dokładnych danych meteorologicznych i kogoś, kto je przeanalizuje...

Badania rozpoczął do spółki z Zakładem Meteorologii i Klimatologii UMCS. Naukowcy posłużyli się danymi o 739 chorych, którzy byli przyjęci na oddział intensywnej terapii kardiologicznej w Świdniku w latach 2005-2006 z powodu migotania przedsionków. Średnia wieku to 65 lat, nieco większą grupę (52 proc.) stanowiły kobiety. Meteorolodzy dysponując datą ich przyjęcia, przeanalizowali pogodę panującą w danym dniu.

– Najpierw sprawdzaliśmy ciśnienie powietrza, temperaturę i zachmurzenie  Później sięgnęliśmy po mapy synoptyczne. Używaliśmy pochodzących z Deutscher Wetterdienst, czyli niemieckiej służby meteorologicznej, aktualizowanych trzy razy dziennie. Znaleźliśmy czynnik, który wyraźnie ma wpływ na zachowanie serca. Okazało się, że znacznie więcej pacjentów niż zazwyczaj zgłaszało się do świdnickiego szpitala, gdy zbliżał się do naszej części kraju zimny front atmosferyczny. Liczba osób uskarżających się na serce rosła, gdy był już w odległości ok. 300 km od Świdnika. Myślimy, że ma to związek z większym niż zazwyczaj natężeniem pola elektromagnetycznego Ziem – mówi dr Krzysztof Siwek z UMCS. –Już kilkakrotnie, na podstawie map synoptycznych udało nam się przewidzieć w szpitalu, że pojawi się więcej pacjentów. Wnioski naukowców z UMCS są jak najbardziej prawidłowe.

Artykuł z opisem eksperymentu ukazał się jesienią 2008 r. w periodyku „Kardiologia Polska”. Pod koniec ubiegłego roku ukazał się także artykuł prezentujący wyniki badań dotyczy wpływu słońca na ograniczenie migotania przedsionków u kobiet. w japońskim czasopiśmie „The Tohoku Journal of Experimental Medicin”.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH