Mazowsze zacieśnia medyczną współpracę z regionem sztokholmskim

Mazowsze i region sztokholmski zacieśniają współpracę w zakresie służby zdrowia. Marszałek Adam Struzik oraz Torbjörn Rosdahl, przewodniczący zarządu rady regionu sztokholmskiego, podpisali program współpracy na 2011 rok.

Głównym celem partnerstwa jest wymiana informacji i doświadczeń oraz realizacja wspólnych projektów dotyczących m.in ochrony zdrowia.

W ramach psychiatrii środowiskowej to właśnie region sztokholmski jest liderem. Zainicjowany został tam system psychiatrycznej opieki nad pacjentem w jego własnym środowisku. Pacjenci, o ile jest to możliwie, nie przebywają w dużych klinikach psychiatrycznych, lecz we własnych domach i tam biorą udział w terapii. Dzięki temu udało się zredukować liczbę łóżek szpitalnych z 40 tys. do 4 tys.

W zamian rozbudowano silny system środowiskowej opieki. - Mazowsze stawia pierwsze kroki w tej dziedzinie, dlatego czerpanie wiedzy z doświadczenia naszych partnerów jest dla nas niezwykle cenne - informuje portal rynekzdrowia.pl Marta Milewska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Dzięki porozumieniu nawiązana została współpraca pomiędzy Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu, a Sztokholmskim Centrum Terapii Maria Ungdom.

Sztokholm i Mazowsze wzajemnie podpatrują u siebie także nowinki technologiczne.

- To właśnie podczas wizyty u naszych północnych partnerów naradziła się myśl o zakupie unikatowego w skali naszego kraju aparatu Gamma knife służącego do nieinwazyjnego i bezbolesnego leczenia guzów mózgu. Obecnie ten aparat znajduje się w Centrum Neuroradiochirurgii Allenort przy Szpitalu Bródnowskim w Warszawie - dodaje Milewska.

Lekarze ze Sztokholmu mogli natomiast obejrzeć w Krajowym Ośrodku Mieszkalno-Rehabilitacyjnym dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku lokomat - unikalne urządzenie pozwalające na naukę chodu dzieci i osób dorosłych z różnego rodzaju deficytami neurologicznymi i ortopedycznymi.

W tym roku współpraca  będzie skupiała się na pediatrii, zdrowiu publicznym, leczeniu i rehabilitacji uzależnionej młodzieży oraz chorób zakaźnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH