Matczyna miłość to lek na wszelkie choroby

Oksytocyna, nazywana też hormonem miłości lub zaufania, gdyż odpowiada za powstawanie więzi między matką a noworodkiem, może łagodzić objawy schizofrenii.

Schizofrenia jest poważną chorobą psychiczną, której towarzyszą tzw. objawy psychotyczne, jak urojenia (np. przekonanie pacjenta, że inni spiskują przeciwko niemu), halucynacje słuchowe i wzrokowe, zaburzenia myślenia, problemy z koncentracją uwagi. Najczęściej ujawnia się u osób młodych – między 15 a 35 rokiem życia.

W leczeniu schizofrenii powszechnie stosuje się leki przeciwpsychotyczne, (neuroleptyki), które mogą jednak dawać działania niepożądane (zwłaszcza leki starszej generacji), jak spowolnienie, senność, utrata wigoru.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego zaprosili do swoich najnowszych badań 15 chorych na schizofrenię. Przez trzy tygodnie część z nich stosowała preparat z oksytocyną w postaci sprayu do nosa, a reszta podobny preparat z placebo. Następnie pacjenci zamienili się sprayami na kolejne trzy tygodnie.

Okazało się, że u większości z nich oksytocyna wyraźnie łagodziła objawy schizofrenii. Poprawę stanu zdrowia chorych oceniono średnio na 8 proc.

Efekty terapeutyczne hormonu ujawniły się dopiero w trzecim tygodniu stosowania, ale - jak przypominają autorzy pracy – wzrost skuteczności neuroleptyków obserwuje się również w kilka tygodni po rozpoczęciu leczenia.

Jak tłumaczy prowadzący badania David Feifel, oksytocyna może działać poprzez tłumienie produkcji dopaminy, neuroprzekaźnika, który w nadmiarze wywołuje objawy psychotyczne, takie jak halucynacje.

We wcześniejszych swoich badaniach na myszach specjalista zaobserwował, że oksytocyna może łagodzić u gryzoni objawy będące odpowiednikiem psychozy u ludzi. Z kolei, prace innych naukowców dowiodły, że po wdychaniu tego hormonu ludzie stają się bardziej ufni, co może pomóc w tłumieniu zaburzeń urojeniowych u schizofreników - podkreśla Feifel.

Obecnie badacz ubiega się o zgodę amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia na testy oksytocyny w większej grupie pacjentów, większych dawkach i przez dłuższy czas. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH