Łódzkie: uznanie dla nowej metody leczenia białaczki

Dr Ida Franiak-Pietryga z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi (jednostki podlegającej samorządowi województwa łódzkiego) brała udział w opracowaniu nowej metody leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej. We wtorek (18 czerwca) naukowcowi gratulacje złożył Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Dr Franiak-Pietryga wykorzystała znane wcześniej nanocząsteczki (dendrymery polipropylenoiminowe) w mechanizmie indukowania programowanej śmierci komórek białaczkowych. W trakcie badań 80-90 proc. tych komórek zostało unieszkodliwionych.

Odkrycie może stanowić przełom w leczeniu choroby. Za swoje osiągnięcie dr Franiak-Pietryga otrzymała najwyższą nagrodę na odbywających się w maju Międzynarodowych Targach Wynalazczości "Concours Lepine" w Paryżu.

Zespół naukowy, w skład którego wchodzi należy dr Franiak-Pietryga, opatentował wynalazek. Ochrona przyznana jest na 10 lat na terytorium Polski. Obecnie zespół poszukuje środków finansowych na rozszerzenie patentu na kraje Europy, USA, Chiny, Japonię. Na bazie odkrycia rozpoczną się badania nad wyprodukowaniem leku, który w efekcie pokona białaczkę.

Dr Ida Franiak-Pietryga jest diagnostą laboratoryjnym w Pracowni Immunologii Klinicznej, Transplantacyjnej i Genetyki w WSS im. M. Kopernika w Łodzi.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH