Łódzkie: medycyna wśród kluczowych branż regionu

Energetyka, medycyna, farmacja i kosmetyki, innowacyjne rolnictwo, nowoczesne materiały budowlane, nowoczesny przemysł włókienniczy i mody oraz IT - to branże kluczowe dla woj. łódzkiego. Firmy z tych specjalizacji mogą liczyć na więcej unijnych pieniędzy w latach 2014-20.

W ramach Regionalnej Strategii Innowacji dla województwa łódzkiego zapisano jednak nie tylko branże kluczowe o największym potencjale w regionie, ale także katalog kluczowych grup technologii tj. mechatronika, nanotechnologie i materiały funkcjonalne, biotechnologie, technologie informatyczne. I na styku technologii kluczowych i branż mają powstawać specjalizacje regionalne.

Departament przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego ma wkrótce wyłonić wykonawcę, który opracuje polityki sektorowe dla sześciu branż kluczowych.

- Jednym z zadań wykonawcy będzie wskazanie naturalnych i konkretnych powiązań między branżami i technologiami, czyli tak naprawdę pokazanie propozycji naszych specjalizacji regionalnych - powiedział PAP Jacek Grabarski z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Według regionalnego samorządu Łódzkie dysponuje m.in. dużym potencjałem w rozwijaniu i wdrażaniu technologii biochemicznych, biotechnologicznych, farmaceutycznych, nanomateriałów czy technologii materiałowych. Dlatego specjalizacją regionu ma być również rozwój medycyny, farmacji i kosmetyków.

- Powiązanie potencjału naukowo-badawczego regionu ze wsparciem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 stwarza ogromną szansę na rozwój przedsiębiorstw wykorzystujących innowacyjne technologie - uważa Stępień.

Projekty wynikające ze specjalizacji regionalnej mogą liczyć na większe wsparcie ze środków unijnych w ramach RPO na lata 2014-20. Na dofinansowanie infrastruktury badawczej oraz projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw działających w ramach "inteligentnych specjalizacji" przeznaczonych zostanie ponad 201 mln euro.

Projekty z kluczowych branż będą też preferowane w rozdziale unijnych pieniędzy m.in. na uzbrojenie terenów inwestycyjnych, wsparcie międzynarodowej współpracy gospodarczej oraz inwestycje w MŚP na rzecz nowych lub ulepszonych produktów i usług. Na ten cel w ramach RPO woj. łódzkiego ma być niemal 275 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH