Łódzki park technologiczny oferuje nowe możliwości

Na terenie Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego zostanie otwarty BioNanoPark z laboratoriami biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej oraz biotechnologii przemysłowej.

- Łódzki BioNanoPark jest ukierunkowany na komercjalizację wyników badań naukowych. Naszym celem jest skuteczny transfer nauki do przemysłu i stworzenie przyjaznego środowiska rozwoju innowacyjnych firm - mówi Andrzej Styczeń, prezes Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego.

Pracownie zostały pomyślane tak, aby tworzyć logiczną całość umożliwiającą prace, poczynając od skali komórki wraz z możliwością wykorzystania technik biologii molekularnej, aż po możliwość hodowli drobnoustrojów w skali wielolitrowej.

W pracowniach Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej możliwe będą eksperymenty pozwalające na kontakt hodowanych komórek prokariotycznych i eukariotycznych oraz prostych modelowych organizmów rodzaju nicieni z czynnikami ryzyka: z substancjami chemicznymi (lekami) oraz nowymi produktami inżynierii materiałowej (biomateriałami i produktami nanotechnologii). Metodami mikroskopowymi dokonywana będzie wstępna ocena zachowań tych komórek i organizmów w sytuacji stresu.

W kolejnej pracowni dokonywana będzie ocena zmian w profilu ekspresji genów oraz ich produktów.

Inwestycja jest realizowana dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działanie 5.3 Wspieranie Ośrodków Innowacyjności. Wartość projektu to 76 mln zł, z czego ponad 53 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Niemal połowę tych kosztów stanowi wyposażenie laboratoriów. Finansowanie wkładu własnego zapewnili główni udziałowcy: miasto Łódź i województwo łódzkie.

Całkowita powierzchnia dwukondygnacyjnego budynku to w sumie ok. 7 tys. metrów kw., z czego prawie 3 tys. metrów kw. zajmują laboratoria. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH