Łódź: jak zostać koordynatorem unijnego projektu

Szacuje się, że na nieprzestrzeganiu przez pacjentów zaleceń lekarskich NFZ traci rocznie 6 mld zł. Uniwersytet Medyczny w Łodzi koordynuje realizację międzynarodowego projektu ABC, mającego ocenić bariery w relacji lekarz-pacjent

Pomysłodawcą projektu ABC jest doc. Przemysław Kardas, kierownik I Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Łódzki ośrodek pełni również rolę koordynatora unijnego projektu, który ma określić i ocenić bariery na drodze do przestrzegania zaleceń terapeutycznych.

 

– Nie wystarczy powiedzieć pacjentowi, żeby zażywał leki systematycznie. Na to, czy on to zrobi, ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie jest to tylko kwestia zaufania do lekarza – Przemysław Kardas wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl istotę projektu realizowanego w 16 państwach UE. Badania posłużą opracowaniu europejskich wytycznych polityki zdrowotnej w zakresie zapobiegania nieprzestrzeganiu zaleceń terapeutycznych.

Uzyskanie statusu koordynatora projektu europejskiego – a taki status, jako pierwszy w Polsce, uzyskał zespół kierowany przez doc. Kardasa – oznacza korzyści nie tylko dla badaczy zaangażowanych w prace naukowe i administracyjne. Profity czerpie cała jednostka – mimo że nie wszystkie wydatki są pokrywane wprost z budżetu UE.

W przypadku instytucji publicznej o charakterze non-profit, jakimi są wniwersytety w Polsce, ten układ jest obecnie wyjątkowo korzystny, bo za każdą wydaną złotówkę UE zwraca 1 zł 30 gr.

- Czyli nie dość, że Unia finansuje całość projektu, to jeszcze uczelnia na tym zarabia. Żywa gotówka, jaka zostaje na koncie uczelni, to czysty zysk niezwiązany bezpośrednio z projektem, a więc taki, który można dowolnie zagospodarować – mówi w rozmowie z PAP Przemysław Kardas.

W ocenie naukowca, zachętą do podjęcia się roli koordynatora są środki finansowe przyznane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach „Grantów na granty”. Dzięki nim autorzy wniosku mogą skoncentrować się na zagadnieniach merytorycznych, gdyż stać ich na wynajęcie zewnętrznej firmy doradczej, która może się zająć sprawami formalnymi.

Warto dodać, że nim doszło do powierzenia Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi zadań koordynatora, uczelnia uczestniczyła (lub uczestniczy) w ponad 20. projektach naukowych finansowanych ze środków unijnych. UM w Łodzi prowadzi też kształcenie młodych pracowników w zakresie pozyskiwania środków europejskich na badania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH