Łódź: 1,6 mln zł dla ICZMP na rozwój badań naukowych

Fetologia, nowotwory układu nerwowego i szkieletowego u dzieci oraz biologia molekularna endometrium to obszary badań, które będą rozwijane w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Placówka otrzymała na ten cel 1,6 mln zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak poinformowała kierowniczka działu współpracy naukowej i badawczej ICZMP Agnieszka Klepacka, instytut złożył do organów nadzorujących - Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Nauki - wniosek o restrukturyzację działalności statutowej, która umożliwi rozszerzanie obszaru badań naukowych w łódzkiej placówce.

Ministerstwo wydało opinię pozytywną i przyznało ICZMP 1,6 mln zł. Pieniądze przeznaczone zostaną na badania naukowe m.in. w dziedzinie fetologii (nauka o rozwoju płodu). Łódzki instytut od lat specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu wad płodu w łonie matki. Działa w nim m.in. Zakład Kardiologii Prenatalnej oraz Zakład Diagnostyki i Profilaktyki Wad Wrodzonych.

Część przyznanego dofinansowania zostanie przeznaczona na wyposażenie pracowni badawczej w Ośrodku Leczenia Wad Rozwojowych Płodu w cytoskop, resektoskop i aparat do manometrii.

W ICZMP powstanie także Pracownia Pobierania Tkanek w Klinice Ortopedii oraz Pracownia Genetyki Nowotworów w Zakładzie Patomorfologii. Dzięki tym inwestycjom prowadzone będą badania nad guzami mózgu i nowotworami układu nerwowego u dzieci, nowotworami układu szkieletowego u dzieci oraz badania nad biologią molekularną i procesem nowotworzenia jajników i endometrium.

Jak zaznaczyła Klepacka, instytut bardzo aktywnie poszukuje źródeł finansowania działalności badawczej. W czerwcu złożył 29 wniosków o dotację z Narodowego Centrum Nauki, teraz przygotowuje się do nowego naboru we wrześniu. - Staramy się też o dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - dodała.

Na rozwój działalności naukowej ICZMP postawił prof. Maciej Banach, który w tym roku został dyrektorem tej placówki i - jak sam twierdzi - chciałby doprowadzić do odzyskania przez łódzki instytut roli czołowego ośrodka badawczego w Polsce.

Według prof. Banacha w "Matce Polce" tkwi niewykorzystany potencjał naukowy. Pracują tu wybitni specjaliści, często specjalizujący się w unikalnych, wąskich dziedzinach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH