Limfocyty T przyczyniają się do rozwoju choroby Parkinsona informuje serwis internetowy Eurekalert na podstawie doniesienia naukowców z Francji.

Choroba Parkinsona to ciężkie schorzenie neurodegeneracyjne, które upośledza poczucie równowagi, sprawność ruchową i mowę chorych. Przyczyną choroby jest utrata neuronów produkujących neuroprzekaźnik dopaminę w mózgu. Wiadomo również, że oprócz utraty komórek nerwowych w mózgu pacjentów dochodzi do nagromadzenia komórek układu odpornościowego organizmu - limfocytów T, chociaż dotychczas ich znaczenie i rola w rozwoju choroby nie była dokładnie poznana.

Stephane Hunot i Etienne Hirsch wraz z zespołem z Hospital de la Salpêtrière w Paryżu wykazali, że tzw. limfocyty cytotoksyczne T CD4+ w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju choroby i jej objawów w mysim modelu parkinsonizmu.

Naukowcy zaobserwowali dużą liczbę limfocytów T typu CD4+ i CD8+ w mózgach osób zmarłych na chorobę Parkinsona oraz w mózgach chorych myszy. Ponadto wykazali, że u myszy pozbawionych limfocytów T choroba Parkinsona rozwija się znacznie wolniej, a jej objawy są dużo łagodniejsze niż u normalnych zwierząt. Dalsze badania wykazały, że komórkami najsilniej zaangażowanymi w rozwój choroby są limfocyty CD4+ produkujące tzw. receptory białek Fas, odpowiedzialnych za kontrolowaną śmierć komórek na drodze apoptozy.

Na podstawie swoich obserwacji autorzy badań podkreślają, że manipulacje w obrębie układu immunologicznego mogą być nowym sposobem terapii choroby Parkinsona. Niemniej jednak w celu dokładnego zbadania udziału tego układu w patogenezie choroby potrzebne są dalsze, szczegółowe badania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH