
Przyjmowanie przez małe dzieci antybiotyków, a także - choć w mniejszym stopniu - leków obniżających wydzielanie kwasu żołądkowego, może zwiększać ryzyko otyłości - sugerują badania opublikowane w czasopiśmie "Gut".
Wynika to z faktu, iż wspomniane powyżej leki, zwłaszcza, jeśli są przyjmowane przez dłuższy czas, zmieniają mikroflorę jelitową. Ta z kolei ma znaczący wpływ na przyrost masy ciała - wyjaśniają naukowcy.
Skład bakterii jelitowych (mikrobiomu) wiąże się z różnymi aspektami zdrowia ludzkiego, w tym z otyłością. Tymczasem niektóre rodzaje leków, w tym antybiotyki, środki będące antagonistami receptora histaminowego 2 (H2RA) czy inhibitory pompy protonowej (PPI), mogą zmieniać rodzaj oraz objętość bakterii w jelitach.
Aby sprawdzić, czy ekspozycja na te substancje we wczesnym dzieciństwie może zwiększać ryzyko otyłości naukowcy z William Beaumont Army Medical Center w Teksasie (USA) przeanalizowali blisko 350 tys. recept wydanych najmłodszym pacjentom w latach 2006-2013. Interesowały ich leki przepisywane dzieciom w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Dane pacjentów pochodziły z bazy medycznej US Military Health System.
Okazało się, że w sumie 241,5 tys. (72,5 proc.) recept wystawiono na antybiotyki, 39,5 tys. (nieco poniżej 12 proc.) na leki z grupy H2RA, a 11 tys. (nieco ponad 3 proc.) - PPI. Około 5,8 tys. dzieciom przepisano w tym okresie wszystkie trzy rodzaje środków.
Dalsza analiza wykazała, że u prawie 47 tys. spośród badanych maluchów (nieco ponad 14 proc.) rozwinęła się otyłość, z czego tylko ponad 9,6 tys. dzieci nie miało nigdy przepisanych antybiotyków ani środków hamujących wydzielanie kwasów.
Chłopcy, którzy urodzili się w wyniku cesarskiego cięcia oraz ci, których status społeczny był niższy, byli bardziej niż średnia narażeni na otyłość.
- Po uwzględnieniu czynników dodatkowych dowiedliśmy, że recepty na antybiotyki lub środki hamujące wydzielanie kwasów żołądkowych są związane ze zwiększonym ryzykiem otyłości w wieku 3 lat. Jest to średni wiek, kiedy po raz pierwszy diagnozuje się otyłość u dzieci - mówią autorzy badania.
Naukowcy wyjaśniają, że recepty na antybiotyki wiązały się w ich badaniu z 26 proc. wzrostem ryzyka otyłości, przy czym związek ten utrzymywał się niezależnie od typu antybiotyku i umacniał się wraz z każdą dodatkową kuracją antybiotykową.
Środki hamujące wydzielanie kwasów również szły w parze ze zwiększonym ryzykiem otyłości, chociaż w mniejszym stopniu. Tutaj także zaobserwowana korelacja rosła wraz z każdą zaleconą 30-dniową kuracją.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 13:59 Pacjenci i specjaliści apelują o skuteczne leczenie chorych z niewydolnością serca
- 12:57 Ministerialny zespół rekomenduje "cennik" odszkodowań za błędy lekarskie
- 11:55 Szczecin: pierwsze mieszkanie wytchnieniowe w mieście - otwarte
- 10:53 GIS ws. wycofania wafli kukurydzianych dostępnych w sieci drogerii
- 09:51 Gdańsk: w UCK wykonano zabieg trombektomii mechanicznej u 15-latka
- 08:00 Trzy duże wydawnictwa uznały, że książki o pielęgniarkach zainteresują czytelników
- PT, 21:41 Poznań: karetka zderzyła się z betoniarką, dwóch ratowników lekko rannych
- 1 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- 2 Będą zmiany dotyczące SOR-ów i izb przyjęć. Posłowie pytają, resort tłumaczy
- 3 Eksperci: stwardnienie rozsiane nie oznacza niepełnosprawności
- 4 Starzeją się lekarze i pielęgniarki. Następców ze świecą szukać
- 5 Likwidacja NFZ? Wiceminister zdrowia: nie planujemy, ale chcemy...
- 6 Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?
- 7 Śląskie: jest postępowanie ws. nieważności uchwały preferującej zaszczepione dzieci
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych