Leki przeciwwirusowe w ciąży...

Według duńskich naukowców nie ma zwiększonego ryzyka wad rozwojowych dzieci u matek, które były w czasie pierwszego trymestru ciąży wystawione na działanie leków przeciwwirusowych.

Chodzi tu o takie preparaty jak acyklowir, walacyklowir, famcyklowir, często używane przy leczeniu zakażeń wirusem opryszczki herpes simplex i półpaśca herpes zoster – informuje portal Science Daily.

Procent zakażeń herpes simple jest wysoki, i więcej niż 1 proc. podatnych kobiet nabywa wirusa opryszczki w czasie pierwszego trymestru ciąży, zaś leczenie przeciwwirusowe jest wskazane dla wielu kobiet w tym stanie.

– Chociaż bezpieczeństwo acyklowiru, walacyklowiru, famcyklowiru generalnie jest dobrze potwierdzone, to dane dotyczące używania tych leków we wczesnym okresie ciąży są ograniczone – stwierdzają autorzy studium: dr Bjorn Pasternak i dr Anders Hviid ze Statens Serum Institut w Kopenhadze, w Danii.

Badania duńskich lekarzy dotyczyły związku pomiędzy zażywaniem acyklowiru, walacyklowiru, famcyklowiru w pierwszym trymestrze ciąży a głównymi wadami rozwojowymi urodzonych przez pacjentki dzieci. Badania objęły 837 795 noworodków w Danii od stycznia 1996 r. do września 2008 r. Uczestniczące w nim dzieci nie zostały zdiagnozowane na okoliczność posiadania aberracji chromosomalnych i chorób genetycznych, zespołów wad okołourodzeniowych o znanej przyczynie lub wrodzonej infekcji wirusowej. Posłużono się rejestrami ogólnokrajowymi w celu potwierdzenia informacji na temat indywidualnie wydawanych leków przeciwwirusowych, diagnoz wad rozwojowych oraz potencjalnych czynników zakłócających analizę.

Spośród 1804 ciąż wystawionych na działanie acyklowiru, walacyklowiru, czy famcyklowiru w jakimkolwiek okresie pierwszego trymestru, 40 noworodków (2,2 proc.) zostało zdiagnozowanych jako posiadające poważne wady rozwojowe, porównywalnie w stosunku do 19 920 z 835 991 noworodków (2,4 proc.) urodzonych z ciąż nie wystawionych na działanie tych leków.

Według badaczy, odrzucając kilka przypadków, ekspozycja na acyklowir, walacyklowir, czy famcyklowir podczas pierwszego trymestru ciąży nie była związana ze zwiększeniem ryzyka poważnych wad rozwojowych. Użycie w pierwszym trymestrze acyklowiru, najczęściej przepisywanego leku antywirusowego, nie było związane z poważnymi wadami rozwojowymi. Były to 32 przypadki wśród 1561 ekspozycji na lek (2 proc. porównywalne z 2,4 proc. braku ekspozycji). Także walacyklowir (7 z 229 noworodków – 3,1 proc.) czy famcyklowir (1 spośród 26 noworodków – 3,8 proc.) nie wykazują związków z poważnymi wadami rozwojowymi, aczkolwiek użycie tego ostatniego leku jest nieczęste.

Dodatkowe analizy naukowców nie wykazały związków między ekspozycją na leki antywirusowe i 13 podgrupami wad rozwojowych, choć liczba przypadków ekspozycji w poszczególnych podgrupach była mała.

Przyszłe badania nad lekami antywirusowymi oddziaływującymi na herpeswirusy a jednocześnie na zdrowie matki i dziecka powinny zawierać dane dotyczące wpływu na wywołanie poronienia, wcześniactwa a także mówić o bezpieczeństwie przyjmowania w okresie karmienia piersią – stwierdzają we wnioskach autorzy studium.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH