
Tegoroczni laureaci nagród Nobla w pięciu dziedzinach odebrali w niedzielę w Sztokholmie medale i dyplomy z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Były fanfary, laudacje oraz aplauz dwutysięcznej publiczności.
W przemówieniu skierowanym do laureatów i gości przewodniczący Fundacji Noblowskiej odniósł się do aktualnych wydarzeń politycznych.
Alfred Nobel marzył o lepszym świecie. I pod wieloma względami świat stał się lepszy, odkąd spisał on swoją wolę pod koniec XIX wieku. Jednak dzisiaj widzimy nowe zagrożenia dla dalszego postępu. Nauka, racjonalne myślenie i podążanie za wiedzą są kwestionowane nawet w częściach świata, gdzie były uznawane za pewnik - powiedział Carl-Henrik Heldin.
Według przewodniczącego fundacji realizującej testament Nobla szkoła jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek.
- Niektórzy twierdzą, że w epoce postprawdy należy skupić się na nauczaniu krytycznego podejścia do źródeł informacji. To jest ważne, ale przede wszystkim młodzi ludzie potrzebują solidnej wiedzy i edukacji wysokiej jakości, by móc przyczynić się do postępu naszego społeczeństwa - ocenił Heldin.
Z tego powodu - podkreślił - Fundacja Noblowska organizuje seminaria i konferencje dla nauczycieli, a w tym roku stworzyła lekcje noblowskie dostępne dla szkół na całym świecie.
Przypomnijmy, że za odkrycia w dziedzinie medycyny i fizjologii wyróżniono w tym roku Amerykanów: Jeffreya C. Halla, Michaela Rosbasha, a także Michaela W. Younga. Zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycie molekularnych mechanizmów kontrolujących rytmy okołodobowe u organizmów żywych.
Nagroda Nobla oprócz złotego medalu z wizerunkiem Nobla oraz ręcznie zdobionego dyplomu to także 9 mln koron (ok. 900 tys euro) w każdej dziedzinie. Zatem taką kwotą podzielą się po równo w tym roku trzej naukowcy nagrodzeni w dziedzinie fizjologii i medycyny.
72-letni Jeffrey C. Hall pracuje na University of Maine w Maine, Michael Rosbash ma 73 lata i jest związany z Brandeis University w Waltham. Michael W. Young ma 68 lat i pracuje na Rockefeller University w stanie Nowy Jork.
Komitet Noblowski docenił ich prace związane z funkcjonowaniem zegara biologicznego. Laureaci zwiększyli "świadomość znaczenia właściwej higieny snu" - powiedziała cytowana przez Reutersa Juleen Zierath z akademii noblowskiej.
Prowadząc badania na muszce owocowej wyizolowali oni gen kontrolujący prawidłowy rytm okołodobowy u organizmów. Wykazali, że gen ten koduje białko gromadzące się w komórkach w czasie nocy - i degradowane w ciągu dnia. Później zidentyfikowali kolejne białka pełniące ważną rolę w tym mechaniźmie.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 13:31 Naukowcy: odkryta bakteria jelitowa może mieć wpływ na pojawienie się depresji
- 12:29 Bułgaria: od początku tygodnia na odrę zachorowało 21 osób
- 11:30 MRPiPS: centra opiekuńcze i opieka wytchnieniowa w ramach wsparcia niepełnosprawnych
- 10:31 Prezes ZUS: dane z e-zwolnień można wykorzystać do profilaktyki zdrowotnej
- 08:00 Z roku na rok spada sprawność fizyczna dzieci w Polsce. Czy ten trend można odwrócić?
- 21:02 Płock: ponad 13 mln zl dla szpitala wojewódzkiego z budżetu województwa
- 20:01 Medicover przejmie za ponad 300 mln zł szpitale Neomedic
- 1 Szpital pod kreską: nie brakuje menedżerów chętnych do zarządzania długiem
- 2 Liczba cesarskich cięć jest w Polsce dramatycznie wysoka. Czy odwrócimy ten trend?
- 3 Nazwijmy się klinika, czyli jak dodać sobie kompetencji
- 4 Świętokrzyskie: trwa już szósta kontrola lecznic przez NFZ. Chodzi o dodatki dla pielęgniarek
- 5 Nowatorska operacja w Łodzi: zastawkę serca lekarze wycięli z jelita
- 6 SN: za naruszenie prawa pacjenta do informacji można domagać się zadośćuczynienia
- 7 E-dokumentacja pacjenta w jego smartfonie? Tak, to możliwe
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych