Nie można klasyfikować transseksualizmu jako zaburzenia psychicznego - wynika z najnowszych badań opublikowanych przez "Lancet Psychiatry".

Główny autor badań prof. Geoffrey Reed z Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksykańskiego twierdzi, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA) powinny się wycofać z takiej klasyfikacji. Specjalista podkreśla, że problemy psychiczne osób transseksualnych są na ogół skutkiem ich stygmatyzacja i prześladowań, a nie zaburzenia.

Prof. Reed powołuje się na badania 250 osób transseksualnych od 18. do 65. roku życia, u których identyfikacja płciowa nie zgadza się z płcią morfologiczną. Większość z nich identyfikowała się z płcią żeńską, choć do metryki urodzenia wpisano im płeć męską. Osoby te inną tożsamość płciową uświadomiły sobie w wieku od 2. do 17. lat.

83 proc. badanych (208 osób) przyznało, że przeżywało silne stresy w okresie dorastania, gdy zdały sobie sprawę, że mają inną tożsamość płciową; najczęściej było to powodem depresji. 90 proc. transseksualistów (226) twierdziło, że z powodu innej tożsamości płciowej spotykało się z różnymi problemami w relacjach społecznych oraz w pracy, jak i w życiu rodzinnym.

Społecznego odrzucenia doznało 76 proc. badanych (191 osób), zarówno w rodzinie, w szkole lub na uczelni oraz w pracy, a nawet wśród przyjaciół. 63 proc. transseksualistów (157) doświadczyło przemocy, w tym również przemocy seksualnej, polegała ona zarówno na przemocy psychicznej, jak i fizycznej.

Współautorka badań dr Rebeca Robles z Meksykańskiego Narodowego Instytutu Psychiatrii zwraca uwagę, że wiele innych badań na świecie ujawniło, że osoby transseksualne są często stygmatyzowane i doświadczają przemocy. Dochodzi do tego nawet w najbliższej rodzinie i wśród znajomych, co jest dla nich szczególnie bolesne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH