Polska-Dziennik Zachodni, BE/Rynek Zdrowia | 27-09-2008 08:58

Kto ty jesteś? Polak stary, Polak chory...

Jesteśmy najbardziej schorowanym narodem w Unii Europejskiej. Z badań przeprowadzonych w ramach europejskiego programu Share wynika, że aż 61,7 proc. mężczyzn i 62,5 proc. kobiet po 75. roku życia ocenia swoje zdrowie jako zły

Jesteśmy chorzy, czy jesteśmy hipochondrykami? Na to pytanie powinni sobie odpowiedzieć szczególnie Polacy z szóstym krzyżykiem na karku.

– Po pięćdziesiątce zwykle odzywają się choroby cywilizacyjne wynikające z niezdrowego trybu życia – potwierdza Katarzyna Bukol-Krawczyk, specjalista medycyny rodzinnej z jednej z warszawskich przychodni prywatnych. – Są to najczęściej choroby układu krążenia takie jak nadciśnienia i cukrzyce, a także otyłość, choroby nowotworowe, zwyrodnienia i depresje.

Ale nie każdy pięćdziesięciolatek, który narzeka na swoje samopoczucie, ma konkretne problemy zdrowotne.

– Często zła ocena własnego zdrowia wynika z chronicznego zmęczenia, na które cierpi większość Polaków pod koniec swojego życia zawodowego – mówi dr Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego.

– Pracujemy ponad siły. Kiedy rozmawiam z moimi pacjentami, okazuje się, że większość z nich spędza w firmie średnio 10-12 godzin. Ich układ immunologiczny jest osłabiony i dlatego chorują po pięćdziesiątce – tłumaczy Bukol-Krawczyk.

Osoby z tej grupy wiekowej pracę zawodową rozpoczynały jeszcze w PRL. Potem nagle musiały zacząć radzić sobie na wolnym rynku. Nie wszyscy nadawali się do wyścigu szczurów. Wielu z nich nie jest w stanie w ogóle pracować, bo po trzydziestu latach jest „wypalonych”. Całości dopełnia i to, że Polacy o siebie nie dbają: nie robią badań profilaktycznych, źle się odżywiają i za mało ruszają.

– Nasi seniorzy nie zdają sobie sprawy z tego, że ich jakość życia może się poprawić, jeśli zaczną o siebie dbać. Przeciwnie - są przekonani, że jesień życia zawsze musi wiązać się z chorobami i niepełnosprawnością – tłumaczy Szukalski.

Ministerstwo Zdrowia opracowuje właśnie program profilaktyki zdrowotnej dla osób powyżej 45. roku życia. W jego ramach osoby w sile wieku będą zapraszane na bezpłatne badania, między innymi w zakresie profilaktyki jelita grubego i przerostu gruczołu krokowego.