Krew pępowinowa stanie się polisą na całe życie?

Coraz więcej rodziców decyduje się na oddanie krwi pępowinowej do banku komórek macierzystych. Lista chorób leczonych za ich pomocą wydłuża się.

Jak podaje Rzeczpospolita, procedura pobrania krwi pępowinowej w trakcie porodu jest prosta i bezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka. Krew można przechowywać odpłatnie w banku rodzinnym na potrzeby dziecka i krewnych lub bezpłatnie w banku publicznym na potrzeby chorych niespokrewnionych.

Wskazaniem do transplantacji komórek macierzystych z krwi pępowinowej są nie tylko schorzenia układu krwiotwórczego, lecz także niektóre nowotwory tkanki nerwowej. Obecnie procedurę tę stosuje się w leczeniu 70 chorób, a lista cały czas się rozszerza.

Prof. Przemysław Oszukowski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, podaje, że badania z ostatnich lat wskazują, że komórki macierzyste można stosować również w innych schorzeniach, np. neurologicznych, ortopedycznych oraz przy uszkodzeniu lub zwyrodnieniu stawów.

Więcej: www.rp.pl

Badacze pracujący pod kierunkiem prof. Bogusława Machalińskiego, kierownika Zakładu Patologii Ogólnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, w ramach projektu "Innowacyjne metody wykorzystania komórek macierzystych w medycynie", skupiają się na poznaniu mechanizmów warunkujących endogenną regenerację u dzieci przedwcześnie urodzonych oraz identyfikacji zmniejszenia uszkodzenia narządów z powodu podjęcia funkcji naprawczych przez własne krążące/mobilizowane komórki macierzyste wykrywane we krwi pępowinowej.

- Celem naszych badań jest ograniczenie uszkodzenia i dysfunkcji narządów wcześniaka przez zastosowanie autohemotransfuzji krwi pępowinowej zawierającej komórki macierzyste pluripotencjalne (VSELs) - wyjaśnia prof. Machaliński.

Badacze z PUM ustalili, że rozwój powikłań wcześniaczych istotnie koreluje z mniejszą liczbą komórek macierzystych krwiotworzenia krążących w krwi pępowinowej.

Według nich, im więcej tych komórek znajduje się krwi pępowinowej, tym prawdopodobieństwo wystąpienia wad wcześniaczych, które mogą wystąpić w pierwszych dniach i tygodniach jest niższe.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH