Kraków: KNOW będzie pracować  nad medycyną zindywidualizowaną

Konsorcjum Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum (UJ CM) oraz Instytutu Farmakologii PAN (IF PAN) otrzymało w lipcu status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Dzięki temu statusowi jednostka w ciągu 5 lat może otrzymać nawet 50 mln zł.

Jak w rozmowie z PAP zaznaczył dyrektor IF PAN, prof. Krzysztof Wędzony, na razie członkowie konsorcjum debatują nad priorytetami konsorcjum. Decyzje, na co dokładnie przeznaczyć środki dla KNOW, zostaną podjęte dopiero we wrześniu.

Na razie znany jest tylko pewien zakres działań, którymi konsorcjum chciałoby się zająć.

- Chodzi nam o wdrożenie systemu medycyny zindywidualizowanej - mówi dyrektor IF PAN i wyjaśnia, że kiedy stosuje się standardowe metody leczenia, pacjenci mogą różnie na nie reagować. Dla jednych dana terapia okazuje się skuteczna, a dla innych - nie.

Prof. Wędzony wyjaśnia, że reakcję pacjenta na czynniki farmakologiczne determinuje background genetyczny. Naukowcom chodzi o to, żeby poznać ten background i opisać przypadki podatne na typowe terapie i przypadki nietypowe.

- Przed przepisaniem danego leku mógłby być robiony taki profil indywidualny podatności pacjenta na poszczególne leki. Wyposażeni w poszczególne profile moglibyśmy z dużą pewnością przepisać takie, a nie inne leki - wyjaśnia prof. Wędzony. W ten sposób można byłoby poprawić skuteczność leczenia.

- Istnieje już parę ośrodków, które takie próby podejmują. My chcielibyśmy zrobić to na dużą skalę i zaproponować nowy porządek w medycynie, jeśli chodzi o indywidualne leczenie - zaznacza dyrektor IF PAN.

Jednostka flagowa planuje też specjalne działania skierowane do młodych naukowców. Są to m.in. szkolenia w technikach laboratoryjnych, warsztaty i wykłady prowadzone przez światowych ekspertów oraz studia doktoranckie. Opracowany ma być też system wsparcia młodych badaczy, w ramach którego m.in. finansowane mają być projekty kierowane przez młodych naukowców. "

Jak wynika z informacji, którą PAP otrzymał od rzecznika UJ CM, Marcina Rogali, naukowcy obu jednostek tworzących KNOW współpracują od szeregu lat. Efektem tej współpracy jest ponad 100 prac naukowych opublikowanych w znanych czasopismach międzynarodowych.

- Współpraca polega na prowadzeniu wspólnych projektów badawczych, wspólnych grantów i wspólnych studiów doktoranckich - dopowiada prof. Wędzony.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH