Kraków: Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków gotowe

8 grudnia zostaną oficjalnie otwarte interdyscyplinarne laboratoria Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (Jagiellonian Centre for Experimental Therapeutics - JCET). To pierwsza tego typu jednostka badawcza w Polsce.

JCET jest pozawydziałową jednostką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Głównym celem tego interdyscyplinarnego ośrodka badawczego jest rozwój farmakoterapii doświadczalnej chorób cywilizacyjnych oraz współpraca w tej dziedzinie z przemysłem.

W planach JCET jest również rozszerzenie unikatowej specjalizacji w zakresie farmakologii śródbłonka i ściany naczyń krwionośnych oraz osiągnięcie statusu liczącego się w Europie ośrodka.

- Współczesna wiedza o śródbłonku wskazuje, że leczenie szeregu chorób, nie tylko układu krążenia, ale również np. chorób nowotworowych, neurodegeneracyjnych, powinno być prowadzone z wykorzystaniem leków, które są "przyjazne" dla śródbłonka i dla ściany naczynia – mówi prof. Stefan Chłopicki, dyrektor JCET.

Jak przypomina, kilka obiecujących leków, które ostatnio wprowadzono do badań klinicznych lub na rynek, wywierało, jak się okazało, niekorzystne działania na ścianę naczynia i dlatego badania kliniczne, w których je testowano zostały zawieszone, lub też wprowadzone już leki wycofano z użycia.

- Istnieje więc pilna potrzeba rozwinięcia nowych i skutecznych metod badań przedklinicznych leków, które byłyby ześrodkowane na wyspecjalizowanej ocenie działania związków chemicznych na śródbłonek i na ścianę naczyń krwionośnych - tłumaczy prof. Chłopicki.

Laboratorium JCET powstało w wyniku współpracy trzech jednostek partnerskich: Uniwersytet Jagielloński (Lider projektu), Politechnika Łódzka, Instytut Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego PAN. W ramach projektu Uniwersytet Jagielloński dokonał zakupów aparatury badawczej o wartości około 22 mln zł, a na adaptację laboratoriów JCET przeznaczył ok. 5,5 mln zł. Inwestycje sfinansowano z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Z kolei w strategicznym projekcie badawczym koordynowany przez JCET z Uniwersytetu Jagiellońskiego bierze udział 7 zespołów badawczych z Wydziału Lekarskiego, Wydziału Farmaceutycznego, Wydziału Chemii, Wydziału Biochemii, Biofizyki i i Biotechnologii oraz Wydziału Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej. W jego realizacji bierze także udział 10 innych ośrodków badawczych z całej Polski.

Realizacja strategicznego projektu badawczego JCET rozpoczęła się w czerwcu 2010 r., a jego ukończenie przewidziane jest w czerwca 2015 r. Budżet projektu wynosi 63,5 mln, a jego realizacja finansowana jest z funduszy unijnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH