Kostkowice: ruszyło Centrum Badawczo-Rozwojowe

Nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe Polsko-Amerykańskich Klinik Serca zostało oficjalnie otwarte w środę (13 czerwca). Środki na utworzenie CBR w Kostkowicach k. Cieszyna pozyskano m.in. z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

W nowym ośrodku prowadzone są badania przedkliniczne i kliniczne. To kolejna inwestycja Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS), która stworzyła w Polsce sieć kilkunastu ośrodków kardiologii inwazyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej.

Zespół badawczy kierowany przez prof. Pawła Buszmana, doc. Wojciecha Wojakowskiego oraz dr. Krzysztofa Milewskiego zajmuje się w CBR testami nowych urządzeń medycznych i leków oraz sposobów leczenia chorób sercowo-naczyniowych.

Prowadzone tu badania dotyczą m.in.: miejscowego podawanie leków w celu leczenia miażdżycy i zapobiegania restenozie, nowoczesnych metod zapobiegania uszkodzeniu poreperfuzyjnemu w zawale serca oraz metod regeneracji mięśnia sercowego i naczyń po zawale.

CBR w Kostkowicach posiada własny bank tkanek oraz laboratorium hodowli komórkowych, umożliwiające prowadzenie badań z zakresu regeneracji serca i naczyń.

Pracownia Doświadczalna PAKS powstała w maju 2004 roku. Przekształcenie pracowni w Centrum Badawczo-Rozwojowe możliwe było dzięki kwocie ponad 18 mln zł z funduszy unijnych.

- W czasie kilkuletniej działalności udało nam się osiągnąć wiele sukcesów. Wprowadziliśmy na rynek pierwsze polskie stenty metalowe oraz stenty uwalniające leki z biodegradowalnego pokrycia, które były tak samo bezpieczne i skuteczne, lecz jednocześnie wielokrotnie tańsze niż te produkowane za granicą - powiedział prof. Paweł Buszman, pomysłodawca i współzałożyciel CBR w Kostkowicach.

- Dzięki rozbudowę CBR-u, prowadzone przez nas działania będą mogły zostać zintensyfikowane a zakres badań rozszerzony - dodaje prof. Buszman. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH