Konsorcjum Celon Pharma SA otrzymało dofinansowanie z programu STRATEGMED Projekt CELONKO zakłada przedkliniczny i kliniczny rozwój nowego leku przeciwnowotworowego

Konsorcjum naukowo-biznesowe, którego liderem jest Celon 
Pharma S.A., w ramach programu STRATEGMED otrzymało dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na rozwój innowacyjnego projektu: „Opracowanie nowoczesnych biomarkerów oraz rozwój innowacyjnego inhibitora kinaz FGFR stosowanego w terapii nowotworów”.

 Projekt „Opracowanie nowoczesnych biomarkerów oraz rozwój innowacyjnego inhibitora kinaz receptora FGFR stosowanego w terapii nowotworów” (CELONKO) Celon Pharma poprowadzi w porozumieniu z czteroma konsorcjantami: Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, Wojskowym Instytutem Medycznym 
w Warszawie, Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

Projekt CELONKO zakłada przedkliniczny i kliniczny rozwój nowego leku przeciwnowotworowego nacelowanego na receptory FGFR (ang. fibroblast growth factor receptors). W wyniku prac badawczo-rozwojowych zostanie uzyskany selektywny inhibitor drobnocząsteczkowy FGFR. Lek ten będzie mógł zostać wykorzystany w walce z nowotworami żołądka, pęcherza oraz w leczeniu płaskonabłonkowego raka płuca.

Kolejnym celem projektu będzie opracowanie testu diagnostycznego do identyfikacji pacjentów z aberracjami receptorów FGFR. Dzięki temu, możliwe będzie wyselekcjonowanie pacjentów, którzy odniosą największą korzyść z terapii spersonalizowanej opartej na selektywnym inhibitorze FGFR.

- Głównymi zaletami wyróżniającymi innowacyjny lek będzie nakierowany, profilowany efekt terapeutyczny oraz nieliczne skutki uboczne, czyli wszystko to, co stanowi nowatorskie rozwiązanie w terapii nowotworów - zapowiada Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharma SA.

Do tej pory nie zarejestrowano inhibitorów kinaz FGFR, a opracowany przez Celon Pharma inhibitor FGFR jest bardziej aktywny i selektywny w badaniach na kinazach i wielu liniach komórkowych.

Całkowity koszt projektu wynosi 54,7 mln zł, z czego wartość dofinansowania ze strony Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to 39 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH