Komórka nowotworowa porusza się w każdej ciasnej przestrzeni, bez względu na warunki chemiczne, jakie tam panują. To rewolucyjne dla medycyny odkrycie udało się osiągnąć dzięki użyciu układu mikroprzepływowego zbudowanego z serii prostych mikrokanalików - informuje

Badanie węzłów limfatycznych jest jedną z pierwszych analiz, które wykonuje się w trakcie diagnozy nowotworu złośliwego u pacjenta. Ma to na celu między innymi określenie stanu zaawansowania choroby, gdyż układ limfatyczny stanowi jedną z dróg rozprzestrzeniania się komórek rakowych po organizmie.

Dotąd uważano, iż ruch komórek zmienionych nowotworowo jest wywołany warunkami chemicznymi środowiska (obecność gradientu stężeń różnorakich substancji). Dziś jednak wiadomo, że nie jest to do końca prawda. Badania zaprojektowane przez amerykańskich naukowców z Massachusetts General Hospital, Shriners Hospital for Children oraz Harvard Medical School miały na celu stworzenie warunków fizycznych zbliżonych do tych, jakie panują w układzie limfatycznym człowieka, by móc określić czynnik wywołujący u komórek rakowych „chęć do przemieszczania się” po ludzkim organizmie.

Opracowany przez naukowców układ jest zbudowany z powtarzających się modułów - studzienki służącej do hodowli tkanek oraz utworzonych w jej dnie cienkich mikrokanałów łączących dwa zbiorniczki (cały mikroukład został wygrawerowany w polimerze - PDMS). Wnętrze mikrokanału (o wysokości ścianek 3 lub 12 mikrometrów oraz długości od 6 do 100 mikrometrów) zostało wyścielone lub wypełnione białkami, które wchodzą w skład płynu zewnątrzkomórkowego.

Badanie polegało na umieszczeniu w układzie analitycznym komórek nowotworowych i obserwacji – za pomocą mikroskopu –ich zachowania wewnątrz mikrokanału. Wnioski z analiz są dość szokujące, gdyż okazało się, iż komórki nowotworowe poruszają się praktycznie w każdych warunkach chemicznych, wystarczy, że spełniony zostanie warunek, iż komórki znajdą się w kanalikach o niewielkiej średnicy.

Komórki zmienione nowotworowo osiągały prędkość większą niż 100 mikrometrów na godzinę, czyli teoretycznie co 10 godzin mogły penetrować kolejny milimetr ciała chorej osoby! Ruch ten, nie był hamowany przez niektóre leki przeciwnowotworowe, co według naukowców zdecydowanie wymaga dalszych badań.

Nowo opracowana platforma badawcza pozwala obserwować ruchliwość komórek, co można wykorzystać podczas badań nad nowymi lekami, w tym również terapeutykami, które hamowałyby ruchliwość komórek oraz alternatywnymi do chemioterapii metodami walki z rakiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH