Komórki macierzyste stały się nadzieją dla chorych. Na ile realną? Programy leczenia komórkami macierzystymi są nadal w fazie eksperymentów medycznych. Fot. PBKM (zdjęcie ilustracyjne)

Ciężko chorzy pacjenci - także w kraju - ufają, że przełom może w ich przypadkach przynieść terapia komórkami macierzystymi. W zdolności przekształcania się tych komórek w inne tkanki organizmu upatrywana jest nadzieja na wyleczenie tego, co dotąd było nieuleczalne. Wciąż brak jednak potwierdzenia skuteczności tej metody.

W mediach głośno ostatnio o komórkach macierzystych za sprawą programu eksperymentalnego prowadzonego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.

Chodzi o terapię, która ma pomóc dzieciom chorym na padaczkę lekooporną. Polega na pobieraniu komórek macierzystych ze szpiku kostnego pacjenta, namnażaniu ich i wszczepianiu choremu. Specjaliści liczą, że komórki pomogą regenerować uszkodzone tkanki.

W Krakowie: eksperyment trwa
W eksperymencie bierze udział blisko 20 dzieci. Kolejnych setka została zakwalifikowana do leczenia. Pod koniec maja uczestników programu zaniepokoił fakt przerwy w pobraniach. W mediach spekulowano, że być może spowodowane jest to brakiem dowodów skuteczności terapii przy jej bardzo wysokich kosztach. Mówiło się, nawet o ryzyku przerwania całego projektu.

Jak zapewniła nas Natalia Adamska-Golińska, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie lecznica będzie realizować dalej program.

- Eksperymentalny program leczenia komórkami macierzystymi dla pacjentów z niedotlenieniem ośrodkowego układu nerwowego lub padaczką jest prowadzony przez zespół badaczy z Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego - informuje rzecznik.

Dodaje: - Uniwersytecki Szpital Dziecięcy na podstawie umowy z uczelnią udostępnia warunki do pobierania i podawania pacjentom komórek macierzystych. Mając na uwadze dobro pacjentów, szpital nigdy nie stawiał żadnych przeszkód w realizacji tego eksperymentalnego programu.

Jak wyjaśnia, eksperyment nie został wstrzymany: - Zrealizowano już 70 podań komórek macierzystych, a do zakończenia programu pozostało 30 podań. Dotychczasowy brak pełnej rytmiczności podań wynikał z szeregu obiektywnych trudności związanych z procesem namnażania komórek macierzystych.

Czy będzie grant?
Prowadzący projekt specjaliści przyznają, że na obecnym etapie trudno ocenić skuteczność programu. O tym będzie można rozmawiać dopiero w kwietniu 2018 r., kiedy ten zostanie zakończony.

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego dr hab. Maciej Kowalczyk zobowiązał badaczy do przygotowania w terminie dwóch tygodni harmonogramu podań komórek macierzystych i przekazania go uczestnikom eksperymentu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH