PAP/Rynek Zdrowia | 08-12-2008 13:35

Komórki macierzyste krwi potrzebują białka ADAR1

Enzym o nazwie ADAR1 jest niezbędny dla podtrzymania zdrowej populacji komórek macierzystych krwi - informują naukowcy z USA na łamach pisma

Stuart Orkin wraz z zespołem z Dana-Farber Cancer Institute badał myszy, którym do układu krwionośnego podano komórki macierzyste krwi otrzymane z mysich zarodków pozbawionych białka ADAR1. Enzym ten edytuje RNA, które jest przepisaną z DNA informacją o budowie białka, działa na dwuniciowe fragmenty RNA, gdzie zamienia niektóre „litery” genetycznego alfabetu zawierającego dane na temat kodowanego białka. Taka edycja RNA może zmienić konformację i funkcję białka lub doprowadzić do sytuacji, kiedy na podstawie zmodyfikowanego RNA w ogóle nie powstanie białko.

Naukowcy odkryli, że komórki macierzyste potrzebują ADAR1, pozbawione tego enzymu szybko umierają. Zwierzęta bez ADAR1 wytwarzają więcej interferonu, cząsteczki alarmowej dla układu odpornościowego, co prowadzi do rozwoju procesów zapalnych na terenie całego organizmu i hamuje powstawanie komórek krwi.

Autorzy badań podkreślają, że ADAR1 może zabezpieczać nas przed przewlekłymi stanami zapalnymi oraz chorobami autoimmunologicznymi.