Komórki z ludzkiej skóry zostały przekształcone w komórki wytwarzające insulinę. Informację na ten temat zamieszcza pismo Journal of Biological Chemistry.

Zdaniem naukowców, sukces ten otwiera nowe perspektywy w terapii cukrzycy, a pewnego dnia może nawet zaowocować metodą pozwalającą wyleczyć z tej choroby miliony osób.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, na cukrzycę cierpi obecnie ok. 180 mln osób na świecie. W Polsce ich liczbę ocenia się na 2,5 mln.

 Aż 85 proc. stanowią chorzy z cukrzycą typu II, która rozwija się z powodu nieprawidłowego wykorzystania insuliny przez tkanki. Częściej dotyka ona osób w średnim i starszym wieku. Z kolei cukrzyca typu I pojawia się jako rezultat zniszczenia wysepek trzustki produkujących insulinę i występuje przeważnie już w wieku dziecięcym lub wczesnej młodości.

Osoby z cukrzycą typu I muszą koniecznie przyjmować insulinę. Leczenie cukrzycy typu II zaczyna się od modyfikacji diety i stylu życia oraz podawania leków doustnych. Dopiero w późniejszej fazie choroby wymagane jest podawanie insuliny.

Ostatnie badania wykazały, że przeszczepianie cukrzykom komórek trzustki wytwarzających insulinę może dawać długotrwałe efekty terapeutyczne. Metoda ta ma jednak swoje ograniczenia, związane głównie z niedoborem odpowiednich dawców oraz koniecznością blokowania reakcji układu odporności na przeszczep.

Najnowsza praca naukowców z University of North Carolina w Chapel Hill może potencjalnie pomóc rozwiązać te problemy, gdyż pozwoli uzyskiwać komórki do przeszczepu z własnych komórek pacjenta.

Badacze najpierw cofnęli komórki ludzkiej skóry do stadium komórek macierzystych (tzw. pluripotencjalnych), które w odpowiednich warunkach mogą dać początek wielu różnym tkankom. Wykorzystali w tym celu specjalnie dobrane białka, które regulują aktywność genów. Następnie, komórki macierzyste, przy pomocy sygnałów chemicznych, nakłonili do przekształcenia się w komórki beta trzustki produkujące insulinę.

Zdaniem prowadzącego doświadczenia dr. Yi Zhanga, uzyskane w ten sposób komórki trzustki mają ogromny potencjał terapeutyczny. Oczywiście zanim zostaną wykorzystane w leczeniu chorych na cukrzycę, potrzebne jest jeszcze wiele lat badań, przyznaje specjalista.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH