Komisja Europejska: pacjenci uzyskają dostęp do wyników badań naukowych

Obywatele UE uzyskają bezpłatny dostęp do prac i artykułów naukowych, m.in. z zakresu medycyny, finansowanych z pomocą środków unijnych.

Zapewni to uruchomiona przez Komisję Europejską na Uniwersytecie w Gandawie (Belgia) infrastruktura swobodnego dostępu do badań europejskich OpenAIRE (Open Access Infrastructure for Research in Europe).

Darmowa strona internetowa OpenAIRE ma zapewnić wgląd online w całą sieć otwartych katalogów służących udostępnianiu rezultatów badań naukowych przeprowadzonych dzięki grantom unijnym udzielonym w ramach siódmego programu ramowego (7PR) oraz za pośrednictwem Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN).

Pozwoli to m.in. chociażby pacjentom cierpiącym na rzadkie choroby śledzenie ostatnich postępów badań nad ich schorzeniami, a lekarzom i innym badaczom – błyskawiczne informacje o istotnych osiągnięciach w ich specjalizacji.

W około 25 tys. niezależnych, recenzowanych przez naukowców czasopismach i zbiorach będących owocem konferencji tematycznych, co roku publikuje się na świecie około 2,5 mln artykułów naukowych. Dotychczas w otwartych, darmowych katalogach lub w bezpłatnych, ogólnodostępnych periodykach udostępniano jedynie 15-20 proc. tych publikacji.

Zgodnie z zasadami udzielania grantów 7PR naukowcy korzystający z funduszy UE będą odtąd zobowiązani do przedłożenia pełnej treści swoich publikacji badawczych w powszechnie dostępnej wirtualnej bibliotece.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH