Kielce: konkurs dla studentów-wynalazców zdominowała medycyna i biotechnologia Fot. archiwum

Urządzenie do wykrywania i sygnalizacji zagrożenia stanu zdrowia i życia człowieka oraz praktyczny kijek do nordic walking - to dwa z pięciu rozwiązań uhonorowanych nagrodami głównymi w 8. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student-wynalazca”. Wyniki ogłoszono w poniedziałek (5 lutego) w Kielcach.

Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Politechnika Świętokrzyska (PŚ).

Konkurs był adresowany do studentów, doktorantów i absolwentów wyższych uczelni, którzy w trakcie studiów zostali twórcami lub współtwórcami wynalazku albo wzoru użytkowego czy przemysłowego. Chodziło o wynalazki chronione prawem wyłącznym lub zgłoszone do ochrony w Urzędzie Patentowym RP albo w odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. Do konkursu można było również zgłosić wynalazki powstałe w ramach współpracy ze studentami z zagranicznych uczelni.

Tegoroczne konkursowe zgłoszenia zawierały 123 rozwiązania z 24 uczelni i instytutów naukowo-badawczych z całej Polski. Najwięcej, bo 20 pomysłów, nadesłali studenci Politechniki Lubelskiej, dziewięć - studenci Politechniki Świętokrzyskiej, a po sześć - uczelni z Bydgoszczy i Poznania.

- W tym roku konkurs zdominowały rozwiązania z zakresu medycyny i biotechnologii (…)Pojawiły się też rozwiązania z obszaru energii, przemysłu materiałowego, chemicznego, pomiarów, budownictwa, transportu. A zatem wiele obszarów, w których młodzi ludzie prowadzą działalność badawczo-rozwojową - podkreśliła dyrektor Centrum Ochrony Własności Intelektualnej PŚ, dr hab. Bożena Kaczmarska.

Komisja konkursowa przyznała pięć równorzędnych nagród głównych.

Nagrodę główną za cykl wynalazków dotyczących wydajnej metody syntezy chemicznej mającej na celu otrzymanie nowych pochodnych flawonoidów (organiczne związki chemiczne występujące w roślinach) otrzymała Joanna Kozłowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W wyniku przeprowadzonych przez nią badań uzyskano nowe pochodne chalkonu oraz naringeniny - flawonoidu obecnego w owocach cytrusowych i odpowiedzialnego za ich gorzki smak. Związki te zostały poddane wstępnym badaniom biologicznym, które wykazały ich potencjał przeciwnowotworowy oraz przeciwdrobnoustrojowy.

"- Nad tym rozwiązaniem pracowałam nieco ponad rok, ponieważ synteza, oczyszczanie związków i zbadanie ich struktury wymagało trochę czasu - wyjaśniła studentka z Wrocławia.

Kolejnym laureatem jest Klaudia Radomska z Politechniki Częstochowskiej, która opracowała rozwiązania "Kompozyt magnetyczny dla układów retencyjnych w medycynie odtwórczej" oraz " Sposób otrzymywania kompozytu magnetycznego dla układów retencyjnych w medycynie odtwórczej". Opracowany kompozyt dzięki zastosowanym składnikom, stanowi alternatywę dla stosowanych dotychczas drogich magnesów spiekanych. Poza tym, wykorzystanie nieszkodliwego środka spajającego, którym jest biopolimer powoduje uniknięcie niebezpieczeństwa złego wpływu na zdrowie pacjenta.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH