Kapsułka umożliwiająca wykrycie zmian chorobowych przełyku

Polska badaczka, dr Michalina Góra, wspólnie z amerykańskimi naukowcami zbudowała specjalną kapsułkę, która w sposób szybki i wygodny pozwala na wczesne wykrywanie zmian chorobowych przełyku.

Urządzenie pomagać ma w diagnostyce raka przełyku. - Ten nowotwór wcześnie wykryty jest całkowicie uleczalny, skuteczna metoda diagnostyczna jest bardzo potrzebna. W Polsce do badań tego typu wykorzystuje się gastroskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego, wykonywaną najczęściej przy miejscowym znieczuleniu gardła - informuje Dominika Wojtysiak-Łańska z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

- Metoda ta ma jednak wady - duży dyskomfort pacjenta oraz niewystarczającą dokładność, niosąca ryzyko pominięcia wczesnych zmian chorobowych. W innych krajach, gdzie badanie to wykonywane jest pod pełną narkozą, pojawia się dodatkowo problem wysokich kosztów - zaznacza Dominika Wojtysiak-Łańska.

Rozwiązaniem tych problemów jest sonda kapsułkowa, którą zaprojektowała i skonstruowała dr Michalina Góra, wraz z badaczami amerykańskimi. Nowatorskie urządzenie zostało po raz pierwszy zaprezentowane szerzej w artykule opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie Nature Medicine.

Wynalazek pozwala na wczesne wykrywanie zmian chorobowych przełyku podczas zaledwie kilkuminutowego badania prowadzonego w sposób komfortowy dla pacjenta. Sonda składa się z małej kapsułki, wielkości średniego winogrona, zamontowanej na końcu cienkiego, giętkiego przewodu przyłączonego do konsoli.

Przewód ten zawiera światłowód zakończony specjalnie zaprojektowaną optyką, która ogniskuje światło na tkance poprzez ścianki kapsułki. Otrzymanie pełnej informacji z całego odcinka przełyku odbywa się poprzez obracanie światłowodu i optyki wewnątrz sondy oraz poprzez nawigację kapsułki w górę lub w dół przełyku.

W urządzeniu wykorzystana jest tomografia optyczna, stosowana do tej pory głównie w obrazowaniu ludzkiego oka. Technologia ta pozwala na otrzymanie bardzo dokładnego, trójwymiarowego obrazu wewnętrznej struktury badanego obiektu w czasie rzeczywistym. Cała procedura od połknięciu kapsułki przez pacjenta do jej wyciagnięcia trwa średnio 6 minut, dostarczając w tym czasie cztery pełne, trójwymiarowe rekonstrukcje przełyku.

Co ważne, do wykonania badania nie jest potrzebne żadne znieczulenie. Po zakończeniu badania sonda kapsułkowa może być poddana dezynfekcji i użyta ponownie, co znacznie obniża koszt zabiegu.

Wynalazek został skutecznie przetestowany w USA w badaniach klinicznych na zdrowych pacjentach i pacjentach ze zdiagnozowanym "przełykiem Barretta", który może się rozwinąć w związku z długotrwałym pieczeniem w przełyku - zgagą. Z kolei syndrom "przełyku Barretta" prowadzić może do raka przełyku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH