Kandydaci do Nobli 2016 w medycynie i chemii - typowanie według liczby cytowań Fot. archiwum RZ

Twórcy metod leczenia nowotworów oraz nieinwazyjnych testów prenatalnych mają duże szanse na zdobycie w tym roku Nobli - wynika z analiz, przeprowadzonych na zlecenie Thomson Reuters.

Prognozy przygotował dział Intellectual Property & Science Thomson Reuters. Od roku 2002 w ten sposób udało się trafnie wskazać 39 naukowców, którzy później dostali Nagrodę Nobla (chociaż niekoniecznie w tym samym roku, w którym ich wytypowano).

Prognozy oparte są na liczbie cytowań poszczególnych naukowców - bada się, ile razy do ich publikacji odnosili się inni naukowcy. Liczba cytowań daje dość dobre pojęcie o tym, na ile dane badanie okazało się znaczące w świecie nauki. Nie jest to jednak stuprocentowy prognostyk. Publikacje dotyczące przełomowych badań, ale prowadzonych w bardzo wąskich dziedzinach, siłą rzeczy są cytowane rzadziej niż mniej znaczące prace w bardziej popularnych dziedzinach, które zyskują w prasie naukowej więcej odniesień.

Naukowcy wskazani jako "laureaci cytowań" należą do jednego procenta najczęściej na świecie cytowanych autorów publikacji naukowych w swoich dziedzinach.

W dziedzinie fizjologii i medycyny duże szanse wydają się mieć prof. James P. Allison (Anderson Cancer Center, University of Texas w Houston), prof. Jeffrey A. Bluestone (University of California w San Francisco) oraz Craig B. Thompson, prezes Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku. Wyjaśnili oni, w jaki sposób białka CD28 oraz CTLA-4 regulują aktywację limfocytów T, modulując odpowiedź immunologiczną.

W tej samej dziedzinie dużą liczbę cytowań mają także na koncie Gordon J. Freeman (Harvard Medical School w Bostonie), prof. Tasuku Honjo (uniwersytet w Kioto) i prof. Arlene H. Sharpe (Harvard Medical School w Bostonie), którzy wyjaśnili funkcje receptora zaprogramowanej śmierci komórki PD-1 oraz zbadali związany z nim szlak. Odkrycia obu grup pomogły w doskonaleniu chemioterapii nowotworów.

Na medycznego Nobla mają również szansę prof. Michael N. Hall z uniwersytetu w Bazylei, prof. David M. Sabatini Massachusetts Institute of Technology oraz Stuart L. Schreiber (Harvard University). Ich odkrycia dotyczą działania wytwarzanego przez bakterie środka grzybobójczego - rapamycyny - na organizmy takie jak człowiek i mogą mieć bardzo szerokie znaczenia - od autyzmu poprzez chorobę Alhzeimera poprzez starzenie się i nowotwory.

Na Nobla z chemii mają szansę prof. George M. Church (Harvard Medical School w Bostonie) i prof. Feng Zhang (Massachusetts Institute of Technology), którzy zastosowali gen CRISPR-cas9 do edycji genów w komórkach myszy i ludzi.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH