KIG: medycyna może być wizytówką innowacyjności polskiej gospodarki

Polska medycyna może być wizytówką innowacyjnej gospodarki na świecie. Należy wykorzystywać i rozwijać potencjał najzdolniejszych naukowców i najlepiej zarządzanych placówek, gdyż ich sukces może przynieść korzyści całej gospodarce - stwierdził Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Podczas zorganizowanej w środę (17 grudnia) w siedzibie KIG debaty pn."Cuda Medycyny - Nowa Era w Polskiej Służbie Zdrowia", Arendarski zauważył, że przeciętny Polak, co zrozumiałe, widzi niemal wyłącznie bolączki systemu opieki zdrowotnej.

- Trudniej mu dostrzec, że w naszym kraju funkcjonują placówki, które mogą być powodem do dumy na skalę światową i stanowić wizytówkę nie tylko medycyny, ale całej polskiej gospodarki – powiedział prezes KIG i jako przykłady wymienił: Centralny Szpital Kliniczny MSW, Regionalne Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach.

Podkreślił, że sukcesy placówek związane są zazwyczaj z nazwiskami wybitnych specjalistów, którzy nimi kierują. - Dlatego Centrum Kardiochirurgii w Zabrzu kojarzy się bezsprzecznie z prof. Religą i obecnym szefem, bliskim współpracownikiem Religi - prof. Zembalą, Centrum Onkologiczne w Bydgoszczy - z długoletnim senatorem, prof. Zbigniewem Pawłowiczem, a Centrum Słuchu w podwarszawskich Kajetanach z profesorem Henrykiem Skarżyńskim - powiedział Andrzej Arendarski.

Michał Kępowicz, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Zdrowia podkreślił, że polska medycyna ma wielkie osiągnięcia szczególnie w zakresie telemedycyny, czego przykładem może być projekt realizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego dotyczący utworzenia pierwszej w świecie Krajowej Sieci Teleaudiologii.

Istotną rolę sukcesów polskiej medycyny jako elementu promocji Polski w świecie podkreślił w swym wystąpieniu Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Godła Promocyjnego ”Teraz Polska”: Jego zdaniem nieprzypadkowo wśród kilkuset dotychczasowych laureatów konkursu znalazły się jednostki medyczne, które należą do najlepiej zarządzanych w Polsce.

W opinii KIG, najlepsze placówki powinny być wykorzystywane jako szkoły dobrego zarządzania. Pod uwagę powinny być brane nie tylko osiągnięcia w ratowaniu życia i zdrowia, ale także w zakresie efektywnego zarządzania i rozwoju.

- Innowacyjność krajowych placówek mógłby poprawić wzrost finansowania - postulował Arendarski.

Przypomniał, że wg raportu Deloitte ”Global health care outlook: shared challenges, shared opportunities”, w Polsce na służbę zdrowia łącznie przeznacza się 7,2 proc. PKB, podczas gdy w Europie Zachodniej średnia wynosi ponad 10 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH