KE: testy na zwierzętach powinny być stopniowo eliminowane

Komisja Europejska odpowiedziała w środę (3 czerwca) na inicjatywę obywatelską "Stop Wiwisekcji", wzywającą do zakazu eksperymentów na zwierzętach. KE uważa, że testy na zwierzętach należy stopniowo eliminować, a nagły i całkowity zakaz byłby szkodliwy.

- Inicjatywa obywatelska "Stop wiwisekcji" trafiła na czas intensywnych zmian. Dzięki ostatnim wielkim postępom technologii Europa właśnie ogranicza badania na zwierzętach. Jednak całkowity zakaz badań na zwierzętach w UE byłby przedwczesny i wiązałby się z ryzykiem przeniesienia badań biomedycznych poza granice Europy - oświadczył wiceprzewodniczący KE ds. wzrostu i miejsc pracy Jyrki Katainen.

Z kolei komisarz ds. środowiska Karmenu Vella podkreślił, że KE proponuje konkretne działania, aby rozpowszechnić metody alternatywne do badań na zwierzętach. Ostatecznym celem unijnej dyrektywy z 2010 r. w sprawie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych jest właśnie stopniowej odejście od przeprowadzania testów na zwierzętach, tymczasem autorzy europejskiej inicjatywy obywatelskiej "Stop Wiwisekcji" domagają się uchylenia tej dyrektywy.

"Komisja uważa, że dyrektywa zawiera odpowiednie przepisy umożliwiające osiągnięcie głównych celów inicjatywy, dlatego nie proponuje uchylenia tych przepisów. Dyrektywa jest potrzebna, aby zapewnić wysoki poziom ochrony zwierząt wykorzystywanych w badaniach. Gdy od wejścia dyrektywy w życie upłynie wystarczająco długi czas, aby ocenić jej skuteczność, Komisja podda jej przepisy przeglądowi" - poinformowała KE w swojej odpowiedzi.

Zapowiedziała, że w 2016 r. zorganizuje konferencję z udziałem naukowców i zainteresowanych stron, by przy tej okazji przedstawić sprawozdanie z postępów z wdrażania podjętych działań. Zdaniem KE także lepsza wymiana informacji i współpraca między krajami UE i instytutami naukowymi może pomóc w ograniczeniu eksperymentów na zwierzętach.

Jak wyjaśnia Komisja, w ciągu minionej dekady postęp techniczny zrewolucjonizował technologię badań biomedycznych. - Najważniejsze punkty zwrotne obejmują opracowanie alternatywnych testów na bazie hodowli komórek i tkanek, a także metod obliczeniowych, które ograniczają potrzebę badania zwierząt. Jednak wiele jest złożonych procesów fizjologicznych i toksykologicznych, które nie są jeszcze odpowiednio modelowane ani symulowane na podstawie rozwiązań alternatywnych, dlatego niektóre badania na zwierzętach są nadal niezbędne dla postępu badań oraz dla ochrony zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska - wskazano.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH