KE: programy badawcze ze Szwajcarią zagrożone?

Ko­mi­sja Eu­ro­pej­ska wstrzy­mu­je ne­go­cja­cje ze Szwaj­ca­rią ws. jej udzia­łu w pro­gra­mie ba­daw­czym UE Ho­ry­zont 2020 oraz w pro­gra­mie edu­ka­cyj­nym Era­smus+ do czasu pod­pi­sa­nia przez Berno pro­to­ko­łu roz­sze­rza­ją­ce­go swo­bo­dę prze­pły­wu osób o Chor­wa­cję - po­twier­dzi­ła KE.

Ma to związek z referendum z 9 lutego, w którym przyjęto poprawkę do szwajcarskiej konstytucji przywracającą limity wydawanych zezwoleń na pobyt stały dla cudzoziemców. Mają być one ustalane corocznie, zgodnie z potrzebami gospodarczymi Szwajcarii.

Szwajcaria poinformowała chorwacką minister spraw zagranicznych Vesnę Pusić, że - ze względu na referendum - nie może podpisać porozumienia o swobodzie przepływu osób z jej krajem, najnowszym państwem członkowskim UE, w uzgodnionej poprzednio formie.

Jak wyjaśniła rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen, występuje "ścisłe powiązanie" między włączeniem Szwajcarii w unijne programy Horyzont 2020 i Erasmus+ a protokołem, który przewiduje rozszerzenie swobody przepływu osób między UE i Szwajcarią na Chorwację, która jest członkiem Unii od 1 lipca ub.r. Jak dodała Hansen, zarówno unijne programy, jak i protokół związane są ze swobodą przepływu osób.

Budżet programu badawczego na lata 2014-2020 Horyzont 2020 wynosi 80 mld euro, a programu Erasmus+ - 14,7 mld euro. W ramach poprzedniego programu badawczego szwajcarskim naukowcom przyznano 1,8 mld euro unijnych grantów na badania w takich obszarach, jak informatyka i zdrowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH