Journal of Pediatrics: bierne palenie przyczyną gorszych wyników w szkole

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Hongkongu, opublikowanych na łamach Journal of Pediatrics dzieci i nastolatki narażone na bierne palenie tytoniu mogą uzyskiwać gorsze oceny w szkole.

Bierne palenie zwiększa ryzyko astmy, zapalenia oskrzeli, płuc i innych infekcji oddechowymi. Badania wykazały również, że istnieje związek między paleniem w czasie ciąży a częstszymi zaburzeniami zachowania u dzieci.

Pojawiły się też doniesienia, że dzieci narażone na dym z papierosów w łonie matki lub w domu mogą pozostawać z tyłu za rówieśnikami pod względem zdolności umysłowych, takich jak wnioskowanie i zapamiętywanie.

Aby sprawdzić te informacje, naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu przeprowadzili badania wśród ponad 23 tys. uczących się dzieci i młodzieży w wieku od 11 do 20 lat. Nikt z badanych nie palił papierosów. Dane do analizy zebrano za pomocą ankiet.

Okazało się, że uczniowie mieszkający nawet z jednym palaczem papierosów częściej oceniali swoje wyniki w nauce jako „słabe". Gdy w domu dziecka paliły dwie osoby, ryzyko gorszych osiągnięć w szkole rosło o 43 proc., a gdy trzy osoby lub więcej - o 87 proc., w porównaniu z rówieśnikami z domów wolnych od dymu tytoniowego.

Zdaniem prowadzącego badania dr. Sai-Yin Ho, z biologicznego punktu widzenia bardzo prawdopodobne jest, iż toksyczne związki z dymu tytoniowego - w tym ołów, arsen, amoniak oraz cyjanowodór - mogą pogarszać zdolności umysłowe dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH