W San Francisco zaprezentowano pierwszy lek stworzony z myślą o małopłytkowości. To romiplostim, który działa na układ krwiotwórczy, zwiększając wytwarzanie płytek do poziomu przewyższającego ich niszczenie. Podaje się go w zastrzykach. Niedawno został dopuszczony do stosowania w USA. Niedługo będzie dostępny w Polsce.

Ogłoszenie wyników badań nad lekami pobudzającymi wytwarzanie płytek krwi zostało okrzyknięte tematem numer jeden 50. kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego w San Francisco. Ich pojawienie się oznacza nowy etap walki z małopłytkowością. U podłoża choroby leży zbyt mała liczba płytek odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi. Może zakończyć się nawet śmiercią.

– Pacjentom towarzyszy często lęk, który obniża jakość ich życia – tłumaczy prof. Jerzy Hołowiecki, kierownik Wojewódzkiej Poradni Hematologicznej w Katowicach.

Do tej pory leczono chorych sterydami. Jednak nie wszyscy reagowali na terapię. Miała też ona skutki uboczne, tj. otyłość. Innym rozwiązaniem był zabieg wycięcia śledziony, która bierze udział w niszczeniu płytek krwi.

Podobny mechanizm działania do romiplostim ma eltrombopag, środek który znajduje się w trzeciej fazie badań klinicznych. Gdyby wszedł do użycia, pacjenci mogliby przyjmować go w tabletkach. Ale pomocny w terapii małopłytkowości może być też – rituksimab, stosowany w leczeniu nowotworów układu limfatycznego.

Szacuje się, że w USA i krajach Unii Europejskiej z małopłytkowością żyje ok. 110 tys. osób. W Polsce powstanie niedługo rejestr chorych. Czy nowy lek zmieni jakość ich życia?

– Nie powinien być stosowany ot tak, do poprawienia sobie liczby płytek – zastrzega prof. Jerzy Hołowiecki. – Muszą istnieć ku temu wyraźne wskazania. Ale w pewnych sytuacjach może uratować życie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH