Izotopy wytwarzane w Polsce posłużą do otrzymania radiofarmaceutyków

Dwa wytwarzane w Polsce preparaty izotopowe: Itrapol i Lutapol posłużą do produkcji specjalistycznych leków, wykorzystywanych w terapiach onkologicznych. Technologię ich wytwarzania opracowali naukowcy z Ośrodka Radioizotopów Polatom Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Wkrótce izotopy będzie można wytwarzać na przemysłową skalę.

Naukowcy opracowali innowacyjną technologię wytwarzania izotopów: itru 90Y (Itrapol) i lutetu 177Lu (Lutapol).

- Preparaty izotopowe, nazwane przez nas Itrapol i Lutapol, to prekursory do otrzymywania radiofarmaceutyków - wysokospecjalistycznych leków stosowanych w terapiach onkologicznych. Dzięki nim naukowcy będą mogli opracowywać jeszcze skuteczniejsze metody w walce z rakiem - wyjaśnia pełnomocnik dyrektora ds. naukowych Ośrodka Radioizotopów Polatom, Renata Mikołajczak.
 
Izotopy te dotychczas produkowano na niewielką skalę, w badawczych reaktorach jądrowych. Wyniki badań ekspertów NCBJ wykazały, że w połączeniu z substancjami czynnymi, takimi jak przeciwciała monoklonalne, tworzą one niezwykle skuteczne możliwości leczenia chorób nowotworowych.

Uczeni pracują nad uruchomieniem pierwszych, pilotażowych partii izotopów w wybudowanej nowej linii technologicznej w laboratoriach w Świerku pod Otwockiem. Posłużą one do przygotowania wniosku o rejestrację obu izotopów jako prekursorów do otrzymywania radiofarmaceutyków.
 
- Rozwiązania technologiczne opracowane przez naukowców pozwalają na otrzymywanie izotopów w skali przemysłowej. Zwiększy to dostępność tych preparatów na rynku krajowym i przyczyni się do dalszego upowszechniania nowych form radioterapii wewnętrznej, co zaowocuje poprawą jakości życia pacjentów chorych na nowotwory - dodaje dr Renata Mikołajczak.
 
Opracowana technologia pozwala uzyskać odpowiednio wysoką tzw. aktywność właściwą, wpływającą bezpośrednio na efektywność radioterapii. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań powstaje także mniej odpadów chemicznych i radioaktywnych.
 
Wynalazek nagrodzono srebrnym medalem podczas międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik w Brukseli. Projekt o wartości 7,8 mln zł był dofinansowany z Programu Innowacyjna Gospodarka Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH