Iwona Wendel: Polska musi konkurować innowacyjnością

Minął czas na imitacje, teraz Polska musi konkurować własną myślą technologiczną - uważa wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel. Resort, przy pomocy środków unijnych, chce pobudzić prywatne inwestycje przedsiębiorców w innowacyjność.

Jak mówiła Wendel celem polskiej gospodarki do tej pory było wzmocnienie jej konkurencyjności na rynkach międzynarodowych, teraz należy stawiać na innowacyjność. Zaznaczyła, że polscy przedsiębiorcy muszą inwestować w innowacje. - Przedsiębiorcy, jeśli nie zrozumieją, że ich przyszłość jest w innowacjach i jeżeli tego nie zrozumieją szybko, to niestety nie będziemy mieli szansy dogonić światowej gospodarki. Najbliższe 10 lat musimy poświęcić (...) na skierowanie jej w stronę gospodarki opartej na wiedzy.

Pytana o najważniejsze cele Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020, Wendel odparła, że najważniejszym celem jest pobudzenie inwestycji prywatnych w innowacyjność.

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój to jeden z sześciu krajowych programów operacyjnych, umożliwiających wykorzystanie pieniędzy unijnych. Pierwsze konkursy na projekty w ramach tego programu mogą ruszyć na przełomie roku. Na realizację programu UE przeznaczyła 36 mld zł na lata 2014-2020.

Zadaniem PO IR jest podniesienie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez: wsparcie przedsiębiorstw w działalności badawczo-rozwojowej, zwiększenie nakładów prywatnych na działalność w sektorze badań i rozwoju, podniesienie, jakości i interdyscyplinarności badań naukowych, a także zwiększenie stopnia ich komercjalizacji. Program ma wspierać cały proces powstawania innowacji: od fazy tworzenia się pomysłu, poprzez etap prac badawczo-rozwojowych, przygotowanie prototypu, aż po komercjalizację wyników badań.

Jednocześnie Polska musi poradzić sobie także z innymi wyzwaniami prowadzenia badań naukowych i ich komercjalizacji. Jak zauważył podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego (Białystok, 18-19 września 2014 r.) prof. Zbigniew Gaciong z Komitetu Sterującego Projektu BASTION, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, największym błędem naszego systemu finansowania badań naukowych jest nie do końca właściwa alokacja odpowiednich funduszy dla zespołów badawczych.

- Tylko część budżetu na badania jest rozdzielana w trybie konkursowym, stwarzającym warunki, aby wygrywali naprawdę najlepsi. Niestety, większość środków przeznaczana jest na dotacje podstawowe, czyli - mówiąc krótko - "każdemu się należy"...
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH