Internet w psychoterapii jest pomocny, ale nie zastąpi specjalisty

Wykorzystanie internetu w psychoterapii to przyszłość, może rozwiązać problem ograniczonej dostępności pomocy psychologicznej - mówi PAP prof. Roman Cieślak z Uniwersytetu SWPS. Polscy psycholodzy chcieliby w Polsce wdrożyć takie rozwiązanie w leczeniu depresji.

- Terapia z wykorzystaniem internetu jest tańsza i mniej czasochłonna, a także - jak pokazują wyniki badań klinicznych - równie skuteczna jak terapia tradycyjna - powiedział Cieślak. Podkreślił jednak, że konieczny jest także kontakt z terapeutą.

Internet w psychoterapii można wykorzystać na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na uzupełnianiu spotkań z psychoterapeutą i jest to tzw. łączona albo mieszana psychoterapia. Drugi - na udzielaniu pomocy wyłącznie za pośrednictwem sieci.

- Z badań wynika jednak, że terapia mieszana jest bardziej efektywna niż psychoterapia udzielana tylko za pomocą sieci - zaznaczył Cieślak.

- Bez tego kontaktu nie ma efektywnego budowania relacji, a w zaburzeniach psychicznych chodzi także o budowanie relacji, dzięki czemu pacjent ma poczucie, że ma wsparcie w swoich problemach. Internet jest tylko kanałem komunikacji, który jest uzupełnieniem i rozszerzeniem relacji z terapeutą - zaznaczył Cieślak.

Psycholog dodał, że zastosowanie internetu w psychoterapii pozwala na udzielenie pomocy pacjentom, którzy w innym wypadku nie skorzystaliby z terapii, np. osobom, dla których wychodzenie z domu może być barierą.

- Dlatego terapia z wykorzystaniem sieci może być skuteczna również w takich sytuacjach, bo łatwiej można takie osoby zmobilizować do psychoterapii - podkreślił Cieślak.

Wskazał, że terapię mieszaną można wykorzystać w różnego rodzaju zaburzeniach psychicznych, ale także w celach rozwojowych. W krajach zachodnich istnieją terapie wspomagające leczenie depresji, zespołu stresu traumatycznego, lęku społecznego, fobii, a także ułatwiające radzenie sobie z nadwagą i uzależnieniami.

Psycholog zwrócił uwagę, że w sieci można znaleźć wiele informacji o ofertach pomocy dla osób z problemami psychicznymi, ale nie zawsze spełniają one standardy rzetelności.

Dlatego grupa psychologów pod kierownictwem prof. Cieślaka chce wdrożyć w Polsce terapię depresji z wykorzystaniem internetu i szuka osób, które chciałyby uczestniczyć w projekcie badawczym oraz sprawdzić efektywność tego rozwiązania w Polsce. Lista gabinetów uczestniczących w programie znajduje się na stronie www.streslab.eu.

- W naszym projekcie proponujemy terapię mieszaną, tzn. spotkania z terapeutą i wykorzystanie narzędzi internetowych. Docelowo chcielibyśmy, aby w Polsce pacjent miał łatwy dostęp do takiej formy terapii - wyjaśnił Cieślak. Takie rozwiązania stosowane są np. w USA, Australii, Holandii, czy Wielkiej Brytanii.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH