Internet pomaga w nauce, ale liczy się czas "pobytu" w sieci

Najlepsze wyniki uzyskują uczniowie, którzy korzystają z internetu od dwóch do czterech godzin dziennie; ci, którzy korzystają z sieci więcej lub mniej mają gorsze wyniki - wynika z międzynarodowego badania umiejętności 15-latków PISA.

Podczas każdego badania PISA badane są nie tylko umiejętności uczniów, ale także zbierane są różne informacje, m.in. na temat korzystania przez uczniów z nowoczesnych technologii komunikacyjno-informacyjnych.

- Dzięki temu możemy prześledzić np. zależność między korzystaniem z nowych technologii, a wynikami uzyskiwanymi przez uczniów. Jest ona bardzo ciekawa, potwierdza się w większości krajów, jest dosyć uniwersalna. Okazuje się, że najlepsze wyniki uzyskują uczniowie, którzy korzystają z internetu w sposób umiarkowany; gorzej wypadają ci, którzy korzystają z sieci rzadziej lub zdecydowanie więcej. Jest to niezależne do wykształcenia rodziców i ich zamożności - powiedział dr Michał Sitek z Instytutu Badań Edukacyjnych podczas wtorkowej konferencji.

Z badania wynika, że pozytywnie na umiejętności uczniów wpływa korzystanie z poczty elektronicznej, wykorzystywanie internetu do wyszukiwania informacji czy szukania wiadomości. Ściąganie muzyki z sieci czy granie w gry i spędzanie czasu na czatach nie ma negatywnego wpływu, gdy odbywa się od czasu do czasu. Ci, którzy robią to zbyt często, osiągali niższe wyniki w PISA. Zależność jest odwrotna, jeśli chodzi o korzystanie z poczty elektronicznej. Uczniowie, którzy korzystają z niej najczęściej (codziennie), mieli najwyższe umiejętności. 

Pod względem dostępu do internetu w domu polscy 15-latkowie nadgonili w ostatnich latach swoich rówieśników z innych krajów Europy. Podczas ostatniej edycji badania w 2012 r. dostęp do niego deklarowało 95 proc. polskich nastolatków (93 proc. na wsi, a 98 proc. w mieście), podczas gdy w 2000 r. taki dostęp miało 19 proc., w 2003 r. - 34 proc. , w 2006 r. - 51 proc., a w 2009 r. - 85 proc. 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH