Innowacje w ochronie zdrowia: "kiedyś głównie kupowaliśmy, teraz mamy szansę sprzedawać" Fot. WUM (zdjęcie ilustracyjne)

O trójwymiarowym drukowaniu komórkami macierzystymi, leczeniu chorób autoimmunologicznych, wczesnym wykrywaniu zaburzeń rytmu serca mówili uczestnicy konferencji, która w czwartek (28 września) odbyła się w Warszawie. Jak mówiono, innowacje w ochronie zdrowia, to zysk dla pacjenta.

Podczas międzynarodowej konferencji "Innowacje w Ochronie Zdrowia" prof. Piotr Trzonkowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawił badania nad limfocytami T-regulatorowymi - populacją limfocytów odpowiedzialnych za tolerancję immunologiczną. Dzięki namnożeniu tych otrzymanych z krwi pacjenta komórek można otrzymać leki stosowane w chorobach autoimmunologicznych, na przykład cukrzycy i stwardnieniu rozsianym.

Dr hab. Sylwia Rodziewicz-Motowidło z Uniwersytetu Gdańskiego omówiła wyniki badań nad gojeniem ran oraz skutkami uszkodzenia układu nerwowego. Zespół naukowców z Gdańska pracuje nad substancjami - materiałami na "rusztowania" (tzw. skafoldy) stosowane do odtwarzania tanek. Naukowcom z Gdańska udało się otrzymać szczególnego rodzaju materiał - białko, które nie tylko jest nośnikiem określonych substancji czynnych, ale i samo wykazuje aktywność. Dzięki temu ułatwia regenerację tkanek.

Prof. Zbigniew Kalarus ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zaprezentował kamizelkę, która pozwala na rejestrowanie zaburzeń rytmu serca i wczesne wykrywanie migotania przedsionków. Dzięki badaniom profilaktycznym można będzie zmniejszyć na przykład ryzyko udaru niedokrwiennego - groźnej komplikacji, jaką mogą powodować zakrzepy powstające w migoczących przedsionkach.

- Myślę, że wydarzyło się coś bardzo ważnego - powiedział prof. Bolesław Samoliński, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Chodzi o inwestycje państwa w rozwój innowacyjności w obszarze ochrony zdrowia m.in. program StrategMed, realizowany w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju - mówił prof. Samoliński.

W jego ramach inwestuje się w badania naukowe i ich wdrożenie. - W przyszłości dadzą one zapewne innowacyjne rozwiązania, które będą obecne nie tylko na naszym krajowym rynku, ale także na rynkach zagranicznych - powiedział Samoliński.

- Kiedyś głównie kupowaliśmy, teraz mamy szansę sprzedawać - mówił profesor o rozwiązaniach stosowanych w medycynie. - Co więcej, niektóre nasze rozwiązania technologiczne będą kilkakrotnie tańsze niż zagraniczne. Nawet, jeśli nie dokonują rewolucji w medycynie, niewątpliwie dokonują rewolucji w dostępności. Ścigamy się z najlepszymi technologiami na świecie, centrami badawczymi USA i Europy. Uczymy się bardzo dużo. W Polsce pojawiły się gigantyczne pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, czyli od płatnika publicznego, które pobudzają tworzenie zespołów wielodyscyplinarnych - tłumaczył Samoliński.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH